Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Budou zkoušet, co vydrží, říká Malík o Zámorského angažmá v Rangers

Marek Malík ještě v dresu New York Rangers. | foto: Profimedia.cz

12 2014
Petr Zámorský se má nač těšit. Na jedné straně luxus a neomezené možnosti, na druhé obrovský tlak a nároční fanoušci. Tak vzpomíná na své angažmá v New York Rangers hokejový obránce Marek Malík.

"Prošel jsem v NHL čtyřmi kluby, ale žádný jiný se svým jménem a historií nemůže Rangers rovnat," říká vítkovický odchovanec, který působil v zámoří ještě v Carolina Hurricanes, Vancouver Canucks a Tampa Bay Lightning.

V New Yorku strávil i po boku Jaromíra Jágra tři sezony a na vlastní kůži si ověřil, že boháči z Rangers náleží ke šlechtě amerického profesionálního sportu. "Hodně je to dáno lokací. Prostředí New Yorku je specifické. Všechno je na nejvyšší úrovni, fantastické zázemí. Těžko to něco přebije," míní obrovitý obránce.

Organizaci vládne už 14 let z pozice generálního manažera a prezidenta Gretzkého trenér z Edmontonu Glen Sather. "Nad hráči drží ochrannou ruku. Je ze staré školy. Ví, že hráči hodně dřou, proto se jim snaží vytvořit co nejlepší podmínky, aby se mohli soustředit jen na hokej," líčí Malík.

Na tripech jsou samozřejmostí nejluxusnější hotely či soukromé letadlo, které hokejisté sdílejí s basketbalisty New York Knicks. Anebo je libo lístek na muzikál na Broadway? Žádný problém. "V klubu pracuje několik lidí, kteří mají takové věci na starosti. Když chcete jít třeba na večeři do vybrané restaurace, zajistí vám rezervaci," vypráví Malík.

Organizace za to ovšem vyžaduje úspěchy, jenže na Stanley Cup čekají Rangers dlouhých dvacet let. "Tlak je ze všech stran velký," upozorňuje Malík.

Nápor na psychiku ještě šponuje místo, kde hrají Rangers svoje domácí zápasy. Madison Square Garden je nejslavnější multifunkční arénou planety. Současná verze je už čtvrtá a v její předchůdkyni zpívala Marilyn Monroe prezidentu Johnu F. Kennedymu "Happy birthday, Mr. President".

"Je to modla," říká Malík o svatostánku na Manhattanu. "Zažil jsem tam fantastické okamžiky, ale i ty opačné. Jednou na nás fanoušci bučeli už v první třetině, protože jsme neproměnili čtyři přesilovky."

Ustát psychický tlak. To je podle Malíka klíč k tomu, aby se Zámorský v Rangers prosadil. "Nechci Petrovi radit, ale asi mu to řekne víc lidí. Budou ho zkoušet, co vydrží. I po dobrém zápase ho sprdnou. Musí držet jazyk za zuby, sklopit hlavu a zase makat na sto procent. V NHL si tím prošel každý český hokejista. Zažil to i Jarda Jágr."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze