Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejista Marián Šťastný je vážně nemocný. Vše prozradil až po letech

Marián Šťastný během hokejového mistrovství světa 2008, které se konalo v kanadském Quebeku. Právě tam už dlouhé roky žije | foto: Profimedia.cz

19 2015
Legendární slovenský hokejista Marián Šťastný je vážně nemocný. Slavný útočník už několik let trpí Parkinsonovou chorobou, na veřejnost se však tato informace dostala až nyní. "Když mi tuhle nemoc lékaři diagnostikovali, byl to pro mě šok," přiznal 62letý člen známého rodu.

Šťastný už dlouhé roky žije v kanadském Quebeku, kde kdysi válel v NHL za tamní tým Nordiques. Kousek za městem před lety skoupil pozemky a otevřel golfový resort s hotelem. Lidé ho tam stále mají rádi.

I proto se zpráva o jeho nemoci rychle rozkřikla a pro mnohé byla velkým překvapením. Šťastný o ni nechtěl mluvit, protože se s těžkou realitou musel sám dlouho smiřovat.

Jsem hrdý Slovák, ale teď jste lepší, říká Šťastný

rozhovor se slovenskou legendou z roku 2008, kdy se v Quebeku hrálo hokejové mistrovství světa

Takhle pro kanadská média vyprávěl, jak na všechno přišel: „Měl jsem problémy s pohyblivostí, nedokázal jsem si vysvětlit, čím to je. Proto jsem vyhledal lékaře, a ti mi po sérii vyšetření oznámili tuto zprávu.“

Parkinsonova choroba je onemocnění centrálního nervového systému a vzniká kvůli velkým ztrátám nervových buněk produkujících dopamin.. Látku, jež je zodpovědná za přenos signálů v mozku. Bez ní není možné kontrolovat koordinaci svalů a tím pádem pohyb.

Nemoc se bohužel velice těžko léčí, lze ji pouze zpomalit. Čím více buněk odumírá, tím horší je stav pacienta. Šťastný přiznal, že kvůli chorobě už musel skončit i s hokejem pro staré pány.

„Bolesti už nemám. Můžu dělat vlastně skoro všechno, co předtím, ale pomaleji. Občas cítím nevolnost,“ popsal svůj momentální stav. „Hokej jsem už ale raději přestal hrát. Nechci riskovat, že by se mi něco stalo,“ vysvětlil dvojnásobný mistr světa z let 1976 a 1977.Najdete na iDNES.czmobilní verze