Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Havlátova výkonnost klesá. San Jose se ho ale zbaví jen těžko, píší v USA

Martin Havlát | foto: Profimedia.cz

5 2014
Angažovat Martina Havláta, to nebyla trefa do černého. Hokejové San Jose není s výkony českého útočníka příliš spokojené, ale nezbývá mu než doufat, že se situace ještě zlepší. Výměna do jiného týmu totiž nehrozí.

O trejdu mladoboleslavského rodáka se mluvilo už na podzim (více o tématu čtěte ZDE), nakonec k němu ale nedošlo. A s velkou pravděpodobností se neuskuteční ani nyní těsně před uzávěrkou přestupů v NHL.

"Jestli je někdo v týmu Sharks kandidátem na výměnu, pak je to on," píše zámořský deník San Jose Mercury News.

Existují ale dvě hlavní překážky, kvůli kterým se to nejspíš nestane. První je klauzule o nevyměnitelnosti, kterou má Havlát ve smlouvě (znamená, že by s případným trejdem jinam musel souhlasit), druhou je jeho pětimilionový plat, jenž zdaleka neodpovídá jeho výkonnosti (nutno vzít v potaz, že Havlát má smlouvu ještě na další sezonu, v níž bude pobírat ještě o milion víc).

Kdo by chtěl málo muziky za tolik peněz? Potenciální zájemce by musel hodně riskovat: jestli se Havlát chytne a především, jestli se zase nezraní.

Nejenom v San Jose o tom vědí své, Havlát zde za tři sezony chyběl v 82 z celkových 192 zápasů základní části. Většinou právě kvůli zdravotním problémům, kvůli nimž ostatně letos odehrál jen polovinu duelů.

Navíc jeho produktivita klesla z 0,69 bodu na utkání ze sezony 2011/12 na aktuálních 0,32. V posledních pěti utkáních Havlát nasbíral jedinou nahrávku, ačkoli na ledě tráví průměrně zhruba 15 minut.

SOUSTŘEDĚNÍ. Martin Havlát ze San Jose se chystá ke střele na branku Los
Anttiho Niemiho, gólmana San Jose, chválí jeho čeští spoluhráči Martin Havlát...

V tomto ohledu si stěžovat nemůže, jelikož mu kouč Todd McLellan dává šanci i v elitních útocích, kde nastupovat hned po olympijské přestávce. Když se neprosadil, spadl do třetí formace.

Podle zámořských pozorovatelů mu nevyhovuje přímočarý styl San Jose. Zatímco ostatní hráči během olympijské pauzy vyjeli na dovolenou, on musel každý den pilně pracovat. Především na bruslení. "Potřebujeme, aby pro nás byl platným hráčem. Je zdravý, a tak musí najít způsob, aby byl prospěšný pro tým," řekl McLellan.

Ten slevil z nároků, protože od Havláta už neočekává především branky. Alespoň to vyplývá z jeho dalších slov: "Vždycky to není jenom o střílení gólů, ale také o defenzivní práci a o fyzickém pojetí hokeje."

Samotný Havlát se ke svému postavení moc nevyjadřuje, podobně obecné fráze použil i při vysvětlování toho, na čem během února na ledě pracoval. "Dělal jsem toho trošku víc, ale během přestávky nevypnul nikdo. Myslím, že bylo hodně důležité zůstat v kondici a pracovat na věcech, o kterých si myslím, že se v nich potřebuju zlepšit. Zaplaťpánbůh se mi to začíná vracet."

Fanoušci doufají, že se to projeví i na ledě, protože v klubu s velkou pravděpodobností zůstane ještě jeden rok.Najdete na iDNES.czmobilní verze