Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historický triumf mladíků. Naše mládež tak špatná není, tvrdí

Čeští hokejoví mladíci slaví triumf na Memoriálu Ivana Hlinky 2016 | foto: David Korda

16 2016
Český hokej by na tom nemusel být tak zle. Na prestižním Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi triumfoval český výběr do 18 let. „Musíme ale pracovat dál,“ ví kapitán Martin Nečas z Komety Brno.

Před finálovým zápasem seděli v kabině a on jim zdůrazňoval: „Nikomu před vámi se to nepovedlo. Ale když budete plnit, co máte, vy budete první.“

A reprezentační osmnáctka pokyny trenéra Václava Varadi do puntíku splnila. Čeští mladíci poprvé v historii ovládli prestižní mládežnický turnaj hokejových velmoc, který od roku 2004 nese název Memoriál Ivana Hlinky.

„Pro každého z nás to byl největší hokejový zážitek v životě,“ rozplývá se Martin Nečas, jenž po sobotním triumfu 4:3 nad Američany v Břeclavi jako kapitán zvedl nad hlavu trofej pro vítěze. „Nepopsatelný pocit. Na Hlinkovi si zahrajete jednou v životě a my ho rovnou vyhráli,“ jásá útočník z brněnské Komety.

Generace kolem Nečase, brankáře Jakuba Škarka či střelce Filipa Zadiny dokázala to, co se jejich předchůdcům nepodařilo za pětadvacetiletou historii turnaje, který byl dříve známý jako Světový pohár juniorů.

A ročník hráčů, jejichž poslední dvojčíslí se shoduje s oblíbeným numerem legendárního Wayna Gretzkého, dokazuje, že úpadek českého hokeje by nemusel být trvalým stavem. „Byl to velký turnaj, ale musíme pracovat dál,“ uvědomuje si tahoun Nečas. „Naše mládež zase tak špatná není a tohle je výsledek.“

Češi v Břeclavi postupně zvítězili nad Švýcary 6:1 a Finy 5:3. V semifinále přetlačili vrstevníky ze Švédska 2:1 v prodloužení. A ve víkendovém boji o zlato oplatili Američanům porážku ze základní skupiny, kde podlehli 2:4.

„Semkli jsme se a hráli jako tým. Při založení útoku jsme byli nucení si dávat puky rychle od hole a napadali jsme pořád se dvěma hráči. Nikoho jsme se nebáli a šli po nich,“ popisuje český kapitán. „Trenéři nám dali prostě výbornou taktiku,“ usměje se Nečas, který byl jedním z pěti vyslanců z extraligové Komety.

Nejen brněnské teenagery bedlivě sledovala řada zámořských agentů. „Věděli jsme o nich. Byl to nejlépe obsazený turnaj, na kterém jsme byli. Ale snažili jsme se na to nemyslet,“ říká Nečas, jenž odmalička obdivuje ruského bohatýra Alexandra Ovečkina.

K tomu, že se s ním jednou potká ve vysněné NHL, vede dlouhá cesta. Nyní je před úspěšnými mladíky jiná výzva – získat si místo v extralize. A brněnští trenéři i v nabitém kádru chtějí dát Nečasovi velkou šanci.

„Budu se snažit a dám do toho všechno,“ slibuje talent, jenž byl s pěti body druhý nejproduktivnější Čech na turnaji. „Byl to výborný odrazový můstek do sezony.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze