Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když vaše budoucnost závisí na Červenkovi: Jsem rád, že to tak dopadlo

Český útočník Michal Birner se raduje v zápase se Švédskem. | foto: AP

6 2017
Znají se ze Slavie, kde hokejově vyrostli a kde spolu hrávali v jedné lajně. Po letech svou spolupráci obnovili ve švýcarském Fribourgu, kde z nich byli tak nadšení, že oběma ihned nabídli prodloužení kontraktu. Tedy oběma...

Vše záviselo hlavně na rozhodnutí Romana Červenky, bez něj by jeho parťák Michal Birner v klubu možná nepokračoval.

„Chtěl jsem zůstat už od Vánoc, ale situace byla taková, že nikdo s nikým nejednal, protože se nevědělo, jestli se zachráníme. A když se to povedlo, tak vedení čekalo, jak se rozhodne Roman. Teprve ve chvíli, kdy řekl, že zůstává, přišli za mnou,“ popisuje Birner.

Jste rád, že spolu můžete dál hrát?
Samozřejmě. Celkově jsme si v naší lajně vyhověli, měli jsme velký ice-time a stálo to na nás, což každý hokejista chce. Doufám, že jsme udržením soutěže důvěru vedení splatili.

S Červenkou jste hrával ve Slavii, když vám bylo osmnáct? Jaké to bylo po těch letech?
Věděl jsem, jaké to bude. Vím, co je Roman za hokejistu a co na ledě potřebuje, aby mohl podávat maximální výkony. Když je ve formě, tak z něj těží celý tým. Já se snažil mu vyhovět, co nejvíc to šlo, aby se mohl soustředit na ofenzivní úkoly. Staral jsem se spíš o defenzivu.

Birner očekává narození dcery

Hokejová reprezentace dnes v Praze ukončila další část přípravy na květnové MS. Hráči se opět sejdou v neděli odpoledne, kdy se k nim nově připojí obránce Tomáš Kundrátek a útočníci Roman Červenka, Jiří Sekáč a Robert Kousal.

Součástí dalšího cyklu budou i první přípravné zápasy, ve středu 12. dubna a o den později se tým v Chomutově utká s Norskem.

Toho se však Birner nezúčastní, jelikož jeho partnerka očekává příští týden narození dcery. "Jsme domluveni, že s námi bude trénovat a poté odjede. Termín mají na středu, takže asi hrát nebude. Pokud by se termín posunul, tak budeme reagovat," řekl kouč Josef Jandač.

Předpokládá, že do soubojů s Norskem ještě nezasáhnou ani Červenka, Kousal a Sekáč. Obránce Kundrátek zřejmě hrát bude, i proto, že v kádru je nyní bez něj sedm beků.

Asi je příjemné, že jste tam braní za hvězdy, co?
Cítili jsme podporu, hlavně ke konci sezony. Byly hlasy, že si fanoušci přejí, abychom zůstali. Jenom doufám, že příští sezona bude o něčem jiným. Věřím v to, protože když jsem přišel do Liberce, tak se taky plácal dole. Myslím, že v příští sezoně budeme v první pětce.

Teď bojujete o mistrovství světa.
Hned po konci sezony jsem věděl, že chci jet. Nejsem hráč, který by takové nabídky odmítal.

Mezi útočníky začíná být přetlak - bude to velký boj o nominaci?
Takhle na to moc nekoukám. Ještě hodně útočníků přijde, ale řekl bych, že trenéři vědí, že potřebují mít hráče na každou roli. A těch rolí je v týmu celkem dost. Je jenom na nich, jak to poskládají. Mají z čeho vybírat a věřím, že dají dohromady kvalitní tým.

Vaší výhodou je, že můžete hrát nejen s Červenkou, ale i s Řepíkem. Zvyšuje to vaše šance?
S Michalem Řepíkem jsem odehrál stovky zápasů, s Romanem Červenkou jsme byli také pořád spolu. Vím, co potřebuje na ledě. Vždycky je lepší, když můžete být v lajně s někým, koho znáte. Ale teď trénuju s Petrem Vránou, se kterým jsem hrál ve Lvu, a docela jsme o sobě věděli i po takové době. Uvidíme, já chci být hlavně v týmu a jak to poskládají trenéři, to je jejich volba. Já se podřídím.

Blízko můžete mít příští rok i na olympiádu. Je to motivace?
Měla by být. Když by tam jeli kluci z NHL, tak věřím, že by se tam někdo z Evropy dostal, ale kolik by nás bylo? Možná dva tři. Takhle to bude tým z Evropy a pro český tým výhoda. Podle mě máme hodně kvalitní tým postavený jenom z evropských hráčů. Já to každopádně jako motivaci beru.

Takže hráči, kteří se předvedou na mistrovství, budou mít blízko do Koreje?
Mně se loni šampionát docela povedl a díky tomu jsem se dostal na Světový pohár. Samozřejmě musíte potvrzovat výkonnost i v sezoně, ale určitě budete v očích trenérů výš po dobrých výkonech na mistrovství než jiní hráči.Najdete na iDNES.czmobilní verze