Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový talent: Musel jsem odejít do Švýcarska. Je to tam jiný svět

Michal Chmel | foto: HC Ambri-Piotta

30 2015
Příběhy o odchodech hokejových talentů do zahraničí nejsou v Česku výjimečné. Ten o brankáři Michalu Chmelovi však svým způsobem jedinečný je. Dnes 19letý dospívající muž totiž při cestě do neznáma uspěl a utvrdil se, že udělal správně. Dnes má v ruce tříletou profesionální smlouvu v klubu HC Ambri-Piotta.

Chmelovi bylo patnáct a chytal v Ústí nad Labem za mladší dorost, když mu došla trpělivost. „Systém tabulkových hodnot mu neumožnil přechod do Akademie ČSLH a kluby, ve kterých působil (Litoměřice a Ústí), neměly zájem na jeho rozvoji, ale pouze na zaplnění místa v brance,“ vypráví jeho otec Jaromír.

Syn Michal situaci popisuje takto: „V Ústí jsme měli špatný tým a pořád prohrávali. Já navíc neměl jistou roli jedničky, protože vedení tlačilo, aby trenéři dávali šanci i ostatním klukům, neexistovaly ani brankářské tréninky, které jsem vynahrazoval individuálně brzo ráno. Nebyla šance, jak se posunout.“

Následoval logický postup: otec zažádal o přestup, jenže narazil na výchovné, na které neměl. „Jsem elektrikář v menší firmě a manželka pracuje jako učitelka v mateřské škole.“ A pak se naskytla nečekaná příležitost.

Malý Michal se zúčastnil několika turnajů pod trenérem, který působil ve Švýcarsku. A od něj se dozvěděl, že má Ambri-Piotta problémy s gólmany. Přes doporučení odjel na zkoušku a po měsíci čekání dostal nabídku na čtyřletou smlouvu do tamního dorostu.

V reprezentaci mě přehlížejí

Michal Chmel je ve Švýcarsku šťastný, i tak ovšem přijdou chvíle, kdy se ho zmocní bezmoc. Za celé čtyři roky totiž nedostal šanci ani v jedné z českých mládežnických reprezentací. "Jednou jsem byl v šestnáctce a teď mě pozvali na dva kempy dvacítky, ale nikdy mi nedali příležitost v zápase. Navíc mi dávali najevo, že tam nemám co dělat."

Jeho otec argumentuje tím, že za celou dobu v Ambri-Piotta nechyběl při žádném mistrovském utkání. "Mrzí mě to, protože jsem se chtěl porvat o mistrovství osmnáctek. Letos mám poslední šanci reprezentovat ve dvacítce, v hloubi duše doufám."

Křivda v něm přetrvává, protože cítí, že na národní tým měl a má. "Musí přece vidět, že asi něco umím, když mi ve Švýcarsku dali profesionální smlouvu v klubu z nejvyšší soutěže. Teď mě navíc poslali na třítýdenní kemp do Kanady, který za mě platí, abych se zlepšoval."

„Vůbec jsme nevěděli, do čeho jdeme, ale věřili jsme synovi, že to zvládne, protože hokej je jeho život. Navíc v prostředí, ve kterém se tehdy nacházel, nebyla perspektiva,“ vypráví otec Jaromír.

Pokud ve Švýcarsku dostane hráč smlouvu, má víceméně vyhráno a může se v klidu soustředit jenom na hokej. Klub se totiž postará o veškeré financování: přes školné, koupi notebooku, ubytování, celoroční jízdenku po celém kantonu Ticino až po zajištění kompletní výstroje. V juniorské kategorii pak ještě hokejistu ocení finančním bonusem.

Ještě větší bonus však pro Chmela byla neocenitelná životní zkušenost, díky které se musel už v brzkém věku osamostatnit. „Nejdřív jsem se musel naučit italsky. Základy jsem zvládl za dva měsíce během letních prázdnin a pak udělal přijímačky na sportovně-ekonomickou školu. Ze začátku to s jazykem trochu skřípalo, ale nakonec jsem to zvládnul a školu úspěšně dokončil.“

Krátce nato přišla nabídka na tříletou profesionální smlouvu, čehož si hodně cení. „Je to pro nás vysvědčení a zadostiučinění a také velká finanční úleva. Pro syna pak obrovská výzva a ocenění jeho dosavadní práce,“ raduje se otec, jenž však zároveň upozorňuje: „Syn bude muset ještě rok odchytat za juniorku, aby po pěti letech získal švýcarskou hráčskou licenci, která ho nebude omezovat v kvótách pro cizince. Už teď ale bude celou sezonu trénovat s áčkem.“

Talentovaný Michal po čtyřech letech ve Švýcarsku s klidným svědomím prohlašuje, že se s Českem nedá vůbec srovnávat. „Všechno je tam hrazené. Máte jídlo před zápasem, po zápase, i v mládežnické kategorii to funguje jako v nejvyšších soutěžích. Dostáváme výbavu, máme možnost trénovat navíc na ledě, máme volný přístup do posiloven. Je to nebe a dudy. Když jsem tam přijel před čtyřmi lety, valil jsem oči.“

Švýcarsko je bohatá země s nízkými daněmi a hokejové kluby v ní prosperují. Chmel potvrzuje, že mají obrovské rozpočty a navíc dostávají na mládež peníze od švýcarské federace. „Prostředí je tam mnohem férovější,“ tvrdí Chmel senior.Najdete na iDNES.czmobilní verze