Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jéghoki? Hochei pe gheată? Češi brázdí i maďarský a rumunský led

Český obránce Pavel Kowalczyk (vpravo) se raduje z gólu se spoluhráči z Nových Zámků. | foto: molliga.eu

20 2015
Víte, co to znamená Jéghoki nebo Hochei pe gheată? V prvním případě jde o maďarský ekvivalent sousloví lední hokej, ve druhém pak o rumunskou verzi téhož. Správnou odpověď by znalo nejspíš šestnáct českých hokejistů, kteří figurovali v uplynulé sezoně na soupiskách klubů mezinárodní MOL ligy.

Ta je vedle „ruské“ Kontinentální ligy a „rakouské“ EBEL ligy třetí nejvýznamnější nadnárodní soutěží v Evropě a startují v ní týmy z Maďarska, Rumunska a slovenských Nových Zámků.

Její úroveň a s tím související prestiž rok od roku roste. A tak není divu, že čím dál tím víc láká hráče z hokejově vyspělých zemí, Čechy nevyjímaje. Jejich služeb aktuálně využívá polovina z osmi účastníků soutěže.

Účastníci MOL ligy

Miškolc (Maď.)
Dunaujvaros  (Maď.)
Ujpešt Budapešť (Maď.)
Ferencváros Budapešť (Maď.)
Debrecén (Maď.)
Brašov (Rum.)
Csikszereda (Rum.)
Nové Zámky (Sloven.)

Není vyloučeno, že se MOL liga už v příští sezoně dočká rozšíření. Zájem o účast v ní projevují další týmy ze Slovenska, Polska a Srbska.

Hned sedm jich najdete na soupisce Nových Zámků. Zatím jediný slovenský tým v soutěži to dotáhl až do finálové série, v níž ale prohrál 0:4 na zápasy s Miškolcem (jeden duel byl kontumován). Miškolc pro změnu vsadil na hráče ze zámoří, v týmu měl pět Kaňaďanů, jednoho Američana a navíc kanadského majitele maďarského pasu Tylera Metcalfeho.

K hlavním oporám slovenského týmu patřil čtyřicetiletý obránce Pavel Kowalczyk. Bývalý hráč Zlína, Vítkovic a Vsetína to dotáhl dokonce do All Star soutěže. Jeho o sedm let mladší krajan Martin Frolík skončil s 20 góly a 28 asistencemi na 10. místě bodování MOL ligy, coby nejlepší z Čechů. O tři místa za ním figuruje další spoluhráč Albín Podstavek (19+26).

Pět Čechů se sešlo v týmu budapešťského Ferencvárose. Nejvíce se v něm dařilo dalšímu čtyřicátníkovi Václavu Novákovi, někdejší opoře Sparty a Liberce. V 32 zápasech zaznamenal 11 gólů a přidal 25 asistencí a skončil na děleném 18. místě.

Hokejisté Miškolce se radují z triumfu v mezinárodní MOL lize.

Hokejisté Miškolce se radují z triumfu v mezinárodní MOL lize.

Novák přitom není v soutěži žádným nováčkem. Před příchodem do Budapeští odehrál čtyři sezony v rumunské Csíkszeredě, kde v této sezoně působili další tři Češi.

Herní systém MOL ligy zvýhodňuje první dva celky po základní části, které mají jisté semifinále. Týmy z 3.-6. místa hrají čtvrtfinále. Z něj se až do finále prosmýkly právě Nové Zámky, které v semifinále přehrály 4:1 na zápasy po základní části druhý Dunajváros.

Češi v MOL lize

NOVÉ ZÁMKY (7)
Robin Blažíček (brankář)
Lukáš Cikánek (brankář)
Michal Ďuriš (brankář)
Vladimír Kameš (obránce)
Pavel Kowalczyk (obránce)
Martin Frolík (útočník)
Albín Podstavek (útočník)
FERENCVÁROS (5)
Aleš Černý (obránce)
Miloslav Gureň (obránce)
Jiří Moravec (obránce)
Václav Novák (útočník)
Kamil Tvrdek (útočník)
CZÍKSZEREDA (3)
Petr Macháček (obránce)
David Pojkar (obránce)
Marek Čurilla (útočník)
DUNAJVÁROS (1)
Zbyněk Hrdel (obránce)

V průběhu soutěže vyměnily Nové Zámky trenéra, když Róberta Spišáka vystřídal do té doby aktivní hráč Ľubomír Hurtaj. Bývalý slovenský reprezentant, který v dresu Plzně, Karlových Varů a Vítkovic odehrál 155 zápasů v české nejvyšší soutěži, stihl před svým přestupem na střídačku nastoupit k 27 zápasům s bilancí 10 gólů a 15 asistencí.

„Tato sezóna byla pro nás opravdu hodně náročná. Hráli jsme dvě ligy a navíc nás pronásledovala zranění,“ připomněl Hurtaj fakt, že vedle MOL ligy působily Nové Zámky i ve třetí nejvyšší slovenské soutěži. „Ale ten závěr byl skvělý. Sice jsme ve finále prohráli všechny zápasy, ale i tak jsme dosáhli úspěchu.“

Průběh finálové série se ale neobešel bez kaňky. I když Nové Zámky prohrály v sérii 0:4, odehrály se jen tři duely (0:7, 2:3, 4:5 po prodl.). K tomu prvnímu slovenský klub nenastoupil a tak došlo ke kontumaci.

Proč? Může za to střet termínů MOL ligy a slovenské soutěže. Nové Zámky měly hrát pouhý den po prvním finále MOL ligy rozhodující duel finálové série třetí nejvyšší slovenské soutěže s Humenným a žádaly o odklad duelu s Miškolcem. Nebylo jim vyhověno,a tak se klubové vedení rozhodlo k prvnímu finále neodcestovat. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze