Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aniž chytil puk, hala skandovala Pavelcovo jméno. Potěší to, řekl

Ondřej Pavelec zasahuje proti Cipulisovi. | foto:  Michal Šula, MAFRA

3 2015
Není to pro brankáře Ondřeje Pavelce úplně obvyklá situace. Sedí na lavičce jako dvojka, kouč na něj křičí, ať jde na plac. V zápase národního mužstva proti Lotyšsku na hokejovém šampionátu ale střídal Alexandra Saláka. „Nebylo příjemné tam naskočit. Na druhou stranu jsem byl rád, že chytám zápas,“ řekl.

V NHL se v závěru základní části dostal do výstavní formy. Obstál i v play-off, byť Winnipeg vypadl. V reprezentaci však na Pavelce zůstala role náhradníka. „Jsme tady tři a každý z nás může chytat,“ řekl po vítězství nad Lotyši 4:2.

Ještě jste nepředvedl jediný zákrok a obecenstvo vyvolávalo vaše jméno. Co to s vámi udělalo?
Je to vždycky nepříjemná situace, když musí naskočit druhý gólman. Buď se jednička zraní, nebo trenér střídá. Měl jsem štěstí, že jsme hned měli přesilovky, kluci to naštěstí otočili z 1:2 na 3:2. Zbytek zápasu jsme výborně odbránili. Až tři minuty před koncem Lotyši netrefili úplně prázdnou bránu, takže i trošičku štěstí jsme měli.

Známky

Ohodnoťte výkon českých hokejistů proti Lotyšsku.

Řekněte, cítil jste tu podporu diváků?
Fandili nám všem. Nakoply je ty góly. Strhlo je to. Vyvolávali Jardu (Jágra) i Vorase (Voráčka). Samozřejmě to potěší, lhal bych, že ne. Ale snažil jsem se soustředit a nebláznit. Nechtěl jsem se nechat strhnout atmosférou.

Pro vás je to nezvyk naskakovat na led v průběhu utkání, že?
Tak to je. Není to jednoduché. Jsme tady tři, chytat může jeden. Stát se může cokoliv. Podobné je to pro hráče, který půl zápasu sedí a pak má skočit na přesilovku. Taky by si připadal nejistě a potřeboval by ten první dotek. Mně to trvalo docela dlouho, než jsem si na puk sáhnul.

Stihl jste si za půl partie trochu zvyknout na prostředí?
Nechytal jsem na mistrovství poprvé. Hřiště jsou všude v Evropě stejná. Trénujeme v téhle hale. Neměl jsem z toho nějak zvláštní pocit. Na jednu stranu jsem byl nerad, že musím jít na led. Na druhou jsem rád, že chytám zápas. Ale nedělal bych z toho vědu. To se v hokeji stává.

Jak moc zrádný byl ten mač s Lotyši?
Nemám je rád, vždycky jsou nepříjemní. Hrajou to, co jim dovolíme. Pokud výborně bráníme a oni musejí tvořit, tak nejsou tak nebezpeční. První třetina byla všelijaká, dostali jsme gól v oslabení. Pak nám pomohly naše přesilovky. Je vidět, že musíte hrát disciplinovaně. V oslabení ubývá hrozně moc sil, ve třetí třetině Lotyšům scházely.

Fotogalerie

V početní převaze Češi zatím válí. Jak se vám to zdálky pozoruje?
Výborně. Voras dělal ve Philadelphii 80 procent bodů v přesilovkách. Není to náhoda. On to tam rozdává, je rozehrávač. Je super, že nám přesilovky jdou. Jen abychom to nezakřikli.

Nepřipomíná vám nejasná brankářská situace olympiádu v Soči?
V Soči to bylo úplně jinačí. Tady se určila jednička na začátku turnaje. Že se gólmani vystřídají, se stává v hokeji často.

Čekáte, že v pondělí nastoupíte proti Kanadě? Byla by to výzva, ne?
Nečekám vůbec nic. Teď musím na dopingovou kontrolu. Doufám, že projdu. V neděli nehrajeme, máme trénink a dost času, abychom se připravili na Kanadu. Už jenom nastoupit doma na mistrovství je super. Ale jo, Kanada přivezla super tým. Vždycky je výzva předvést se proti výbornému mančaftu.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze