Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rekord je zpátky v Česku. Hokejové MS navštívilo přes 676 tisíc diváků

ČESKÝ KOTEL. Diváci vytvořili v utkání s Kanadou luxusní kulisu. Celá O2 aréna fandila i na konci mače za stavu 3:6. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

14 2015
Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě překonalo divácký rekord, který držel loňský šampionát v Minsku. Po čtvrtfinále se vyšplhal počet fanoušků na 676 979. Loni v Bělorusku navštívilo 64 zápasů 640 044 diváků, což bylo v průměru 10 001 na utkání.

Po večerních duelech Ruska se Švédskem v Ostravě a Česka s Finskem v Praze vyšplhala průměrná návštěvnost na 11 283 lidí na utkání. Rekord padl po druhém zápase dne mezi Kanadou - Běloruskem.

Organizátoři šampionátu ani nečekali, že by mohl rekord padnout už šest zápasů před koncem turnaje. Při zaplnění O2 areny může počet diváků ve čtyřech zbývajících duelech narůst ještě o téměř 60 tisíc. Turnaj tak může útočit i na rekordní průměr na jedno utkání, který drží šampionát v Moskvě v roce 1979. Tehdy navštívilo 32 zápasů 354 500 příznivců, tedy v průměru 11 078 na utkání.

Fotogalerie

„Po mistrovství světa v roce 2004 jsme drželi návštěvnický rekord deset let, až loni nás předčil Minsk. Netajím, že pro nás bylo velkou výzvou dostat se opět na první místo v divácké návštěvnosti. Tato pozice zcela jasně dokazuje, jak velký zájem o hokej v České republice je,“ uvedl v tiskové zprávě prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

V roce 2004 zavítalo na turnaj v Praze a Ostravě 552 097 fanoušků, tehdy se hrálo jen 56 utkání. „Dlouho jsme o překonání návštěvnického rekordu mluvili opatrně, ale prodej vstupenek i první dny šampionátu, v nichž jsme měli zaplněné haly jak v Praze, tak v Ostravě, nám potvrdily, že jsme na správné cestě,“ uvedl Král.

Vstupenky na české zápasy se na začátku listopadu vyprodaly několik hodin po zahájení prodeje. V polovině února šlo do prodeje ještě okolo 1200 vstupenek na zápasy týmu kouče Vladimíra Růžičky z takzvaných technických rezervací. V den utkání českých hokejistů pak mohli příznivci sehnat ještě několik desítek vstupenek, které byly původně rezervované pro Mezinárodní hokejovou federaci.

Zápasy českých hokejistů v pražské O2 areně byly vyprodané (17 383 diváků) pokaždé s výjimkou duelu s Francií, na který zavítalo 17 110 fanoušků. Stejně tak byla plná ostravská ČEZ Aréna (8 812 diváků) na všechna utkání Slovenska.

Pod hranici 10 000 diváků se dostaly jen dva pražské zápasy - Francie se Švýcarskem (8 780) a Rakouska s Francii (5 857). „Jsem rád, že si tolik fanoušků - jak českých, tak zahraničních - našlo cestu do obou hal, v nichž vytvořili nezapomenutelnou atmosféru,“ řekl Král.

Na 12 zápasů bylo uvolněno celkem 35 tisíc vstupenek zdarma pro základní a mateřské školy i hokejové kluby. „Pro nás jako organizátory je divácký rekord velkou odměnou za veškerou práci a úsilí, které jsme do příprav šampionátu v uplynulých měsících vložili,“ uvedla generální sekretářka organizačního výboru šampionátu Markéta Štěrbová.

Hokej prostě lidé milují, bez rozdílu věku

Autoři: ,
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze