Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dostal devět branek, přesto je hrdinou. Lalande proti „svým“ nezklamal

Běloruský brankář Kevin Lalande. | foto: Reuters

15 2015
Nestává se často, aby hokejový brankář devětkrát v zápase inkasoval a nebyl střídán. Jenže přesně to potkalo ve čtvrtfinále mistrovství světa proti Kanadě běloruského gólmana Kevina Lalanda. Po debaklu 0:9 byl navíc Lalande zvolen jedním ze tří nejlepších hráčů svého týmu na šampionátu.

A nikoliv neprávem. Lalande předvedl spoustu vynikajících zákroků a je to hlavně jeho zásluha, že Bělorusové neodjíždějí z mistrovství světa s ještě větším debaklem. Sám pochopitelně palebné síle Kanady v čele se Seguinem, Spezzou, Burnsem a Crosbym čelit nemohl, svým výkonem přesto zaujal a z úst komentátorů si vyslechl slova uznání.

Pro osmadvacetiletého Kevina Lalanda šlo vůbec o speciální zápas - ve čtvrtfinále mistrovství světa nastoupil proti svým krajanům. Narodil se totiž v kanadském Ontariu a v zemi javorového listu i hokejově vyrostl.

Fotogalerie

V roce 2005 byl draftován do NHL, jako celkově 128. v pořadí si jej vybralo mužstvo Calgary Flames. Za A tým však Lalande nikdy nenastoupil, pendloval pouze mezi farmářskými mužstvy Quad City Flames, Las Vegas Wranglers a Syracuse Crunch, kde navíc nedostával příliš prostoru. Proto když v roce 2010 přišla nabídka z týmu KHL Viťaz Čechov, neváhal a zamířil do Ruska.

Po roce zakotvil v běloruském týmu z KHL Dinamu Minsk, kde se setkal například s hvězdným finským gólmanem Pekkou Rinnem. Jelikož se v Minsku Lalandovi dařilo, ale přitom naděje na reprezentování jeho rodné země byla mizivá, začal přemýšlet o změně občanství.

Běloruským občanem se mohl stát po dvou letech strávených v Minsku a ihned poté byl povolán do reprezentace. Přestože od léta 2014 nastupuje opět za ruský tým CSKA Moskva, kde měl letos nejlepší průměr obdržených gólů ze všech brankářů KHL (1,39), je stálicí v brankovišti běloruské hokejové reprezentace a jedním ze strůjců úspěchů, jimiž lze nazvat dvě čtvrtfinálové účasti jeho nové vlasti na mistrovství světa 2014 a 2015.

Je to krabice, která se hýbe

Na letošním mistrovství světa pak zářil. V zápasech základní skupiny proti Slovinsku (4:2), Slovensku (1:2 p), Dánsku (5:1) a Spojeným státům (5:2) na něj šlo dohromady 113 střel, ale Lalande pustil pouze sedm z nich. Do srdcí běloruských fanoušků se pak zapíše zejména výkonem při překvapivém triumfu na Amerikou.  

„Brankář Běloruska není moc dobrý. Je jako krabice, která se hýbe,“ utahoval si z Kevina Lalanda bývalý slovenský brankář Ján Lašák při komentování v televizi. Jenže v konečném účtování šampionátu, kdy Slováci s ostudou jeli domů a Bělorusové na jejich úkor postoupili do čtvrtfinále, Lalande Lašákovi i ostatním ukázal, že i krabice v běloruském dresu může podat kvalitní brankářský výkon.

I když tým dostane devět branek.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze