Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To dokáže jen jeden hráč na světě, chválil hrdinu večera Pavelec

Ondřej Pavelec zažil bizarní zápas: obdržel pět branek (šestá byla do prázdné branky), připsal si ale i několik efektních zákroku a po utkání byl zvolen nejlepším hráčem týmu. Takhle chytil přízemní střelu Jasona Spezzy. | foto:  Michal Šula, MAFRA

15 2015
V návalu radosti a povznášející úlevy zvedl brankář Ondřej Pavelec paže nad hlavu a tvář obrátil ke stropu O2 areny. Konec! Ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa proti Finsku (5:3) zvládl svůj part, pustil méně gólů než uctívaný Pekka Rinne.

Byl pro vás zápas náročnější fyzicky, nebo psychicky?
Spíš psychicky. Ale tak to ve čtvrtfinále bývá. My jsme naštěstí hráli dobře odzadu. Asi nejlíp na turnaji. Chyby jsou vždycky, ale dělali jsme jich méně a méně. I když jsme prohrávali, otočili jsme skóre v přesilovkách a pak rozhodli v závěru.

Která chvíle byla krizová?
Když Finové dali na 2:1. To byl gól z ničeho. Nejdřív přišla střela, pak dorážka, pak se tam puk zamotal a propadl… Finové jsou dobrý tým, ale myslím si, že my jsme byli lepší.

Fotogalerie

Padlo osm branek. To je překvapivé, že?
Čekali jsme defenzivnější zápas. Že rozhodne jedna chyba. Věděli jsme, že těžko vyhrajeme 5:0. Ale naše výhoda je, že jsme silní v útoku. Znovu jsme to potvrdili. Oni byli taky výborní s pukem. Dávali to na obránce, stříleli a měli hráče před bránou. Naštěstí jsme to zvládli.

Který váš zákrok považujete za klíčový?
Každý. Kdyby mi propadla nějaká haluz, mohlo to rozhodnout zápas. Ale byl jsem rád, když jsem při finském nájezdu dvou na jednoho chytil střelu a puk mi nevypadl. A pak ten závar v závěru... Ale od toho tam jsem.

Ani po finských trefách na 1:2 a 3:3 vás neopouštěla víra?
Několikrát jsem zažil, že zápas se otočí v poslední minutě. Pořád jsme věřili, že s výsledkem můžeme něco udělat. K tomu jsme znovu měli výborné diváky v zádech. Zkrátka všichni jsme věřili. Kdyby to tak nebylo, nemohli bychom hrát hokej. Věřili jsme. A pak to Jarda rozhodl.

Jaký dojem na vás udělalo Jágrovo představení?
Nevím, co přesně říkat, abych se neopakoval. Tohle dokáže jenom jeden hráč na světě. Proti Švýcarsku odstoupil kvůli zranění, přesto se dokázal připravit na tak těžké utkání, jako bylo to proti Finsku. A ještě tomu zápasu absolutně dominoval. To dokáže vážně jenom jeden hráč.

Program

Boje o medaile na MS

Sobota
15:15 Kanada - Česko
19:15 USA - Rusko

Neděle
16:15 o třetí místo
20:45 finále

Před utkáním jste chválil Rinneho. Vážíte si vítězství nad ním?
Jedním zápasem se nic nemění. Pořád patří mezi nejlepší gólmany na světě. Na druhou stranu jsme se přesvědčili, že je to jenom člověk. Hokej je týmový sport. Všichni rozebírali Rinneho, ale zapomínalo se, že mají výborné hráče a silné mužstvo. Porazili jsme Finy, ne jenom Rinneho.

V semifinále zase narazíte na suverénní Kanadu. Nejde z její útočné síly hrůza?
Já se nebojím. Samozřejmě víme, že na šampionátu jsou excelentní. Dávají spoustu gólů. Dlouho jsem neviděl na mezinárodním turnaji někoho takhle dominovat. Ale my jsme s nimi hráli ve skupině. A když jsme plnili, co jsme měli, tak se proti nim dalo hrát. Nesmíme dělat chyby a pouštět je do přesilovek.

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDEPlay-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze