Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vůjtkův nástupce u Slováků? Uvidíme, ale jsem mu vděčný, říká Oremus

6 2015
S dvouletou přestávkou dělá asistenta u slovenského nároďáku už od roku 2007 a logicky tak patří mezi hlavní aspiranty, kteří by po mistrovství světa měli nahradit Vladimíra Vůjtka. Jaký je vlastně hokejový trenér Peter Oremus, kterého čeští fanoušci znají z působení ve Vítkovicích?

Řekl byste o sobě, že jste hokejový fanatik?
To určitě ne.

Takže když přijdete domů, tak hokej v televizi nesledujete?
Kdepak, radši se podívám na fotbal než na hokej, abych se odreagoval. K uvolnění mi pomáhá i rodina, která je pro mě strašně důležitá.

Působíte jako klidný člověk. Jste takový i na hráče?
Každý trenér by měl hráče pořádně poznat a zjistit, co od nich může očekávat. Každý z nás musí odvést maximum, abychom po tréninku nebo po zápase byli spokojení. Samozřejmě, člověk někdy kvůli něčemu výčitky má. Ale je pravda, že nejsem typ, který by nadával. Každý jsme tu v práci.

Nikdy jste hráče neseřval?
To se mi za trenérskou kariéru stalo možná jednou.

A litoval jste, takže si dáváte pozor.
Ne že bych litoval... Když něco řeknu, tak si za tím stojím. Nejsem bouřlivák, tak proč křičet?

Jak byste sám sebe charakterizoval jako trenéra?
Člověk musí být připravený na každou situaci, důležitá je komunikace s hráči, musí být na vysoké úrovni. Ať je to klubová úroveň nebo reprezentace. Všichni máme jeden cíl a všichni chceme být úspěšní.

Myslel jsem z obecného hlediska, jestli jste trenér, který spíš dbá na defenzivu, nebo ofenzivu.
Záleží na soupeři, někdy bráníte víc, někdy útočíte víc. Je potřeba se přizpůsobovat protivníkovi, ale ten musí dostat jen tolik prostoru, kolik mu dovolíte. Takže reaguju přímo.

Máte dobře rozjetou trenérskou kariéru, jste poměrně mladý. Jaké si dáváte cíle, co vás láká?
Já svou práci miluju a chodím do ní strašně rád, protože je to můj koníček. Chodit do práce za koníčkem je opravdu vynikající. Ale prvořadá je pro mě opravdu rodina. Když se při mé práci bude cítit dobře, tak ji budu vykonávat. Když ne, tak ji dělat nebudu.

Jak si vůbec užíváte šampionát v Ostravě, kde jste vedl Vítkovice?
Hrozně jsem se sem těšil, na tu atmosféru. Zažil jsem tu krásné dva a půl roku, mám tu strašně moc přátel. I s lidmi z klubu mám dobré vztahy, rád na to období vzpomínám a cítím se tu výborně. Teď třeba kvůli tomu, že mi čas mezi zápasy mnohem rychleji uteče.

Řadu let děláte asistenta u nároďáku, jak vás to posunulo v trenérské kariéře?
Když děláte na klubové úrovni, je to vynikající, ale když se dostanete do nároďáku, je to ještě lepší. Strávil jsem s panem Vůjtkem čtyři roky a můžu říct: pracovat s takovým člověkem je radost a moc jsem se od něj naučil.

Co konkrétně?
Je to člověk, který dokáže rozdávat plno rad na ledě i mimo něj. Stačí si ho jenom všímat. Má charisma, je to odborník ve své branži, ve které toho strašně moc dokázal. Jsem mu moc vděčný.

Vůjtek po mistrovství končí, možná nastal váš čas, co říkáte?
Haha, víte, já na tomto mistrovství udělám všechno pro to, abychom byli spokojení. Co se bude dál, to se uvidí.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze