Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágrův kanadský parťák z Floridy: Ten jeho velký zadek se špatně brání

16 2015
Je zástupcem zcela jiné generace. Aaron Ekblad, kanadský mimořádně talentovaný bek a jednička loňského draftu, se narodil v roce 1996 – tou dobou už měl Jaromír Jágr na kontě dva Stanley Cupy. Ovšem jejich cesty se setkaly: od jara jsou spoluhráči na Floridě a v sobotu je proti sobě čeká semifinále mistrovství světa.

Vousatý mladík působí vyspěle na led i mimo něj, 19 let byste Aaronu Ekbladovi netipovali. Obránce Floridy patří mezi ty, co si nemohou vynachválit přínos Jaromíra Jágra v kabině Panthers. „Ale jsem si jistý, že tady mi žádné rady dávat nechce,“ usmál se Ekblad.

Na programu je totiž velké semifinále Česko vs. Kanada.

A klidně může dojít i na duel mladého beka s hvězdou s číslem 68.

Je Jágr ve vašich očích českým esem číslo jedna?
Je jedním z nejlepších hokejistů, co kdy tenhle sport dělali. O tom žádná. Musíme si na něj dávat pozor, ale zároveň nesmíme přehlédnout nikoho dalšího. Hokej je týmová hra, kromě Jaromíra mají Češi dost dalších nebezpečných hráčů.

Jaké to bylo, nejprve proti němu ve vaší první sezoně nastoupit – a pak se rovnou stát jeho spoluhráčem?
Hrál proti nám ještě v dresu New Jersey a dal nám dost spektakulární gól. Když přišel na Floridu, byl jsem unešený a šťastný. Je to velký hráč. Byl to trochu šok, ale pak vidíte, jaký je to příjemný chlap, jakou má vášeň pro hokej, jak dobrý učitel je pro mladé hokejisty Panthers včetně mě.

Co Jágra odlišuje od ostatních?
To, jak tvrdě pracuje. Na ledě i mimo něj. Co jsem slyšel, většinu jeho kariéry tráví hodně času v posilovně, i po zápase. Pak je jednoduché následovat jeho příklad, když vidíte, k jakým to vede úspěchům.

Má podle vás ve vlasti extra motivaci?
Může být, když za vámi stojí tolik lidí... Je to neuvěřitelný hráč. Nastupovat proti němu i s ním mě baví, ale v Praze jsme se nijak nepotkávali. Jen rychlých pět sekund cestou z ledu, nic víc.

Máte nějakou strategii, jak jej ubránit?
Musíte být trpěliví. Má tam ten svůj velký zadek (kolem prochází Tyler Seguin a směje se: „Přesně to jsem říkal taky!“). Nemůžete se kolem něj dostat a vzít mu puk. Trpělivost je základ. Ale už by stačilo o Jágrovi, ne?

Tak pojďme k vám: je vám 19 let, jak si užíváte turnaj ve hvězdném kanadském výběru vedeném Sidney Crosbym?
Stejně neuvěřitelné jako sedět v šatně s Jagsem. Sid je taky jeden z nejlepších hokejistů na světě. Koukáte, jak tvrdě pracuje, na co se zaměřuje, jak pořád zkouší nové věci. Nikdy se nebojí chyb. Protože ví, že se z nich nakonec něco naučí. Snažím se být v okolí Sida tak často, jak to jen jde. Může mi to hodně dát.

Ve skupině jste porazili Česko 6:3. Bude podle vás semifinále výrazně náročnější?
Bylo to dost těžké už tehdy. Čekám něco podobného. Češi makali, mají silný tým a už ve skupině měli dost šancí, jak nám dát mnohem víc gólů.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze