Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Třeba trenéry přesvědčíme, že můžeme dostat víc prostoru, říká Koukal

9 2015
Tahle formace zkrátka šlape. Byť je v hierarchii útoků až tou poslední, tedy čtvrtou, sklízí trio hokejistů Simon, Koukal, Zaťovič pochvaly ze všech stran. „Vždycky by to mohlo být lepší, ale mám z toho dobrý pocit,“ říká Petr Koukal, nejzkušenější z tria. Však také slýchají kladná hodnocení nejen od trenérů, ale třeba i od Jaromíra Jágra.

Málokdo by to před turnajem čekal. Čtvrtý útok mívá většinou jednoduchý úkol: neprohrávat své minizápasy, tedy v první řadě neinkasovat. Ovšem trio v čele s Koukalem válí i vepředu. „I já měl proti Rakousku hodně šancí, ale nedal jsem z nich žádný gól. Zaplaťpámbů to tam padá Zatymu,“ chválí Petr Koukal.

Centrovi čtvrté lajny je 32 let, ovšem za o tři roky mladším Zaťovičem ani 20letým benjamínkem Simonem rozhodně v rychlosti nezaostává. „Bruslení tomu hodně pomáhá, zvlášť na velkém hřišti,“ chválí hbitost svých spoluhráčů.

Čím to, že si váš útok takto sedl?
Nevím přesně, ale před začátkem šampionátu jsme se trošku pobavili a řekli si, jak chceme hrát. V lajně se každý snažíme dodržovat svou úlohu. Zatím to funguje. Zaty je produktivní a výborný do zakončení, Síma je šikovný na puku. A já se snažím bránit a dělat jim prostor.

Vzájemná komunikace je základ?
Trenér má samozřejmě nějakou taktiku, kterou dodržuje celé mužstvo, ale vždycky je důležité si vyhovět a bavit se na střídačce nebo o přestávce mezi sebou o situacích, které nastaly. Aby člověk hned další střídání věděl jak zareagovat.

A dál?
Hrát jednoduše a třeba i přesvědčit trenéry, že můžeme dostat více prostoru na ledě. Aby tam byla důvěra. Proto chceme vždycky plnit základní věci, což znamená, aby byl jeden z nás vždy nahoře, hrát to do brány, hodně střílet. Když k tomu ještě přidáme gól, je to plus.

Role až čtvrté lajny vám nevadí?
Vím, že když je oslabení, tak půjdu na led, ale při přesilovce se na něj naopak nedostanu. Rozhodně jsem nepočítal s místem v první přesilovkové formaci – Vláďa Růžička ví, proč si mě bere do týmu, jaký mám styl hokeje. Tohle musí každý hráč respektovat.

V neděli vás čeká Německo, další nepříjemný soupeř?
Zatím byl každý nepříjemný; nečekám jiný hokej než v předešlých zápasech. S Kanadou jsme favority nebyli, teď zase budeme. Je to jednoduché - musíme dát o gól víc než soupeř, jak se říká. Určitě nám pomůže, když vstřelíme nějakou brzkou branku. Konečně jsme udrželi nulu vzadu a obranu budeme chtít zlepšovat i nadále, abychom se co nejlépe připravili na boje o všechno. Nic jiného než výhru nečekám.

Jsou pro vás Němci oblíbený soupeř, když jste jim dal v roce 2012 při výhře 8:1 dvě branky?
To už jsou tři roky? Hrozně to letí. Už jsem to tady trochu odpískal a říkal si, že si gól šetřím až na čtvrtfinále jako vítězný. Ale uvidíme, třeba to vyjde zase proti Němcům.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze