Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Růžička: Tohle jsem nezažil. Postavte Jágrovi sochu na každém zimáku

Růžička: Plekance jsem tu moc chtěl, je to neuvěřitelný hráč | foto: Růžička: Plekance jsem tu moc chtěl, je to neuvěřitelný hráčiDNES.cz

15 2015
Vladimír Růžička málokdy mluví v superlativech. Když však přijde řeč na výkony Jaromíra Jágra během letošního mistrovství světa, začne se rozplývat. "Vynikající. Neskutečný. Nevím, jestli takhle někdy na šampionátu hrál. Ta forma je úžasná."

Nepřekvapilo vás to trochu, když se mu před trejdem na Floridu tolik nedařilo?
To je pravda. V Jersey nedostával takový prostor, možná neměl spoluhráče, jaké by potřeboval a kteří by mu seděli jako ti na Floridě. Hrozně ožil a je vidět, že ho hokej baví. Má pohodu. Už před mistrovstvím jsem říkal, že je strašně důležité dostat ho do pohody. Protože pak z toho těží i mužstvo, které jde za ním.

Je vidět, že vás úplně ohromil.
Pro mě je to nejlepší hokejista na světě. Na každém zimáku v Česku by měli postavit jeho sochu. Takový hráč by si to zasloužil. Co předvádí v těch letech... Pro mě je neskutečný, že chce kdykoli reprezentovat. Všichni mladí by si měli uvědomit, co dělá on, Plekanec, Židlický a tihle hráči. A to platilo na celou minulou generaci. Ať to byl Ručinský, Výborný, Procházka, Patera, Dopita... To byli hráči, kteří šli vždycky reprezentovat. Mně se zdá, že nám tohle malinko chybí. Všichni se naučili hrát hokej tady a měli by si toho vážit.

Fotogalerie

Jágr je nejlepší a přitom do poslední chvíle tvrdil, že kdyby přijeli jiní hráči z NHL, nehrál by. Dají se taková prohlášení brát vážně?
To on říká pořád. Tvrdil, že tu nemá jisté místo. Že přijede a bude zkoušet trénovat a že si sestavu udělám já. To je přece nesmysl!

V semifinále vás čekají Kanaďané. Myslíte, že budou mít z Jágra respekt?
Z něj má respekt každé mužstvo. Je to vidět, třeba i Finové si ho hlídali. A i Kanada si na něj bude dávat pozor. Ale já myslím, že budou mít respekt z celého našeho mužstva.

Jágr říkal, že s Kanadou nemá cenu hrát hokej na vyčkávanou. Že se na ni musí vlítnout a buď to vyjde, nebo ne. Co vy na to?
Nevím, jestli je recept na ni vlítnout. Kanada asi vlítne i na nás. Hlavně musíme hrát s rozumem. Nemůžeme moc bláznit, protože Kanada využije každou šanci. Musíme si to uhlídat, držet se na puku, protože Kanada je silná na kotouči. Musíme hrát aktivní hokej jako s Finskem. To platí na všechna mužstva.

Kanada na šampionátu všechny převyšuje. Nemáte obavy?
Mužstvo je naladěné. Čeká nás těžký soupeř, který tu neměl doteď konkurenci. Není to o tom porážet Kanadu pětkrát za sebou, ale jeden zápas se to dá. Věřím, že pokud nám všechno vyjde, budeme hrát maximálně zodpovědně a hráči předvedou životní výkony, tak jsme schopni s nimi hrát.

Jak se dá Kanada porazit?
Potřebujeme hrát co nejméně v obranném pásmu, protože Kanaďané jsou vynikající v ofenzivě. A musíme minimálně faulovat, abychom neměli vylučované. Přesilovky mají výborný. Další věc je, že se musíme vyvarovat chyb z prvního utkání: že jsme jim na tři góly sami nahráli.

Mají vůbec nějakou slabinu?
Slabinu mají v obranném pásmu. Pokud je dostaneme pod tlak a udržíme se v útočném pásmu a trošku je rozmotáme, tak můžou mít velké problémy. A věřím, že jejich brankář nebude mít svůj den - narozdíl od našeho prvního zápasu, kdy chytal výborně.

Bude důležité dát první gól?
Bude, ale viděli jste s Finskem. Dali jsme první gól, a stejně jsme prohrávali 2:1. Důležité je, abychom se udrželi celý zápas v tempu. Budeme chtít hrát hodně aktivně, protože víme, že Kanada bude hrát taky aktivně. A udělat minimálně chyb, hlavně v rozehrávkách, protože při nich nám to vázne a jsme nerozhodní.

Důležité bude také zachovat chladnou hlavu. Půjde to v té atmosféře?
Moc to nejde, ale musíme se na to zaměřit. Nemůžeme hrát jenom hrr hokej, protože Kanada udělá dva tři rychlý protiútoky a dvakrát to tam pověsí. To nejde.

Působíte uvolněně, asi se vám po čtvrtfinále ulevilo, že?
Spalo se výborně, protože budeme hrát o medaili. Loni jsme se také dostali do semifinále, ale žádnou jsme nepřivezli, tak letos nějakou urvat musíme. Minsk je ponaučení, nechceme být smutní a zklamaní. Jenže ono to není tak jednoduché. Oni si všichni myslí, že si stoupnu na střídačku a najednou to půjde. Tak to není!

Co rozhoduje?
Musíte mít štěstí, musí vám to sednout. Je to o hrozných maličkostech. Jak jsme nad Finy vyhráli, tak jsme mohli klidně prohrát. I když je pravda, že jsme byli lepší. Zápas ale nerozhoduje to, kdo byl lepší. Rozhoduje, kdo dá góly. Ale je příjemné, že se za poslední dvě mistrovství dostanete dvakrát do semifinále a vidíte, která mužstva jsou za vámi. A hlavně je to závazek vůči fanouškům, protože hrajete doma a oni jsou skvělí a nechcete je zklamat. S tím mají hráči největší problém: hrozně chtějí. I když se jim třeba nedaří, tak hrozně bojujou. Tak by to mělo být.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze