Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vletíme na to, říká střelec Zaťovič. A velí: Všechny puky na branku!

JÓÓÓÓ. Martin Zaťovič jásá po vstřelení branky na 2:2. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2015
Jaromíra Jágra fanoušci mezi nejlepšími střelci Česka čekali. Ale že bude na stejné metě jediný muž, a to Martin Zaťovič? Produktivita poctivého útočníka je velkým překvapením. „Góly jsou dobré, ale teď je důležité zvládnout čtvrtfinále,“ říká Zaťovič, který má stejně jako Jágr ve statistikách momentálně čtyři trefy.

Ještě loni hrál za Karlovy Vary a nezdálo se, že by na něm střelecky měl stát národní tým. Hokejový čas však letí: Martin Zaťovič na mistrovství světa 2014 zažil křest velkou reprezentační akcí, dostal se i na turnaj v Praze. A na něm si vydobyl nečekanou roli kanonýra.

Co mají jeho trefy společného? „Všichni asi viděli, že góly, co jsem dal, sice někdy padly i se štěstím, ale všechny se zrodily v předbrankovém prostoru,“ popisuje Zaťovič. „Odtud dneska branky padají. Když puk letí od modré, gólman si s ním vždycky poradí.“

Jak se hraje útočníkovi, co překonal gólmany Švédska, Kanady i Švýcarska? Roste vám sebevědomí?
Asi jo, ale tohle není liga, že bych šel do zápasu s tím, že mám nějaký lauf. Utkání jsou na úplně jiné úrovni, kvalita hráčů je jiná. Může to pomoci v klidu při zakončení, ale taky vám puk kolikrát může skočit.

Bude to proti Finsku a gólmanovi Rinnemu nejtěžší?
Góly, co jsem dal, jsou sice dobré, ale důležité je zvládnout zápas ve čtvrtek. Je jedno, kdo se trefí, musíme vyhrát. Důležité je hodně se tlačit do branky – bude v ní zkušený, dobrý gólman. Pokud mu nebudeme zavazet a překážet, bude hodně těžké se prosadit.

Rozebíráte vlastně soupeřovy gólmany?
To ani ne. Spíš musíme chodit do branky, z toho všeho vzniká. Když nevidí, samozřejmě se jim hůř chytá – to je asi jediný recept. Pokud naopak puk vidí, jsou v dnešní době brankáři tak dobří, že všechno mají. Je třeba clonit.

Fotogalerie

A Finové jsou obecně defenzivně velmi vyspělí, že?
Obranu mají fakt dobrou, na celém hřišti předvádějí rychlý a důrazný hokej. Můžeme je přečíslit jedině tím, že budeme hodně střílet a dostaneme se k nějaké dorážce. Odražené puky se těžko chytají a hůř brání, beci vás nemůžou držet. Pokud takový puk vybojujete, je z toho šance. Jedině tak lze hrát a uspět.

To se ovšem loni v semifinále mistrovství světa národnímu týmu nepovedlo. Finové vyhráli jasně 3:0.
Těžko jsme se přes ně dostávali. Skoro nic jsme neměli, oni dobře bránili a k ničemu nás nepustili. To musíme zlepšit. Hrajeme doma, budeme mít v zádech 18 tisíc fanoušků, diváci nás poženou. Všechno na branku!

Půjdete do zápasu o všechno v úspěšném triu Simon, Koukal, Zaťovič?
Uvidíme. Se Švýcary se končilo jinak, záleží na tom, jak budou ostatní kluci zdraví. Ale to je jedno. Tohle je nejdůležitější zápas turnaje a musíme ho zvládnout v jakékoli sestavě.

Cítíte už výjimečnost duelu, který týmy dělí na úspěšné a neúspěšné?
Nebude kam uhnout. Musíme do toho jít po hlavě. Všechno posílat do brány. Hlavně hrát zodpovědně zezadu, ať nedostaneme první gól a nemusíme dotahovat. Vždycky začneme dobře tak na deset minut, ale pak inkasujeme a trošku nás to utlumí. Doufám, že ve čtvrtek to bude jiné.

Mluvil jste o divácích, nemůžou na druhou stranu tým i svazovat?
Mě by to bavilo, i kdybychom hráli kdekoli jinde. Bouřlivá atmosféra mě vyhecuje k ještě lepšímu výkonu, ale že by svazovala? Vůbec. Dělá se mnou jenom to, že mě hokej začíná ještě víc bavit.

Jan Hejda líčil, že klíčovému duelu přizpůsobuje i trénink. Co vy?
To má asi každý individuálně. Snažím se na každý duel připravit stejně. Že bych začal dělat nějaké věci navíc a zbytečně si plnil hlavu, to ne.

Dá se říct, jestli je někdo favoritem?
Finové budou kvalitním soupeřem, ale na druhou stranu bych vůbec neřekl, že jsme o něco horší. Šance jsou 50 na 50. Rozhodne to, kdo dá první gól a jak budeme hrát z obrany. Vletíme na to!

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze