Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sobotka k Jágrovi. Jak kouč Růžička složí tým pro MS v Minsku?

Hokejisté ladí před MS formu, kouč Růžička sestavu. | foto:  František Vlček, MAFRA

6 2014
Hokejový národ už zná nominaci národního týmu na mistrovství světa. Teď zbývá vyluštit poslední rébus: složení jednotlivých formací. Něco už prozradil kouč Vladimír Růžička, zbytek se dá z jeho slov odvodit.

Zprvu hrozilo, že reprezentaci potká stejný osud jako před čtyřmi lety v Německu. I tehdy počítal kouč Růžička omluvenky a fanoušci se obávali fiaska. Splín však tentokrát rychle přešel. "Na papíře ten kádr nevypadá špatně, hlavně útok je silný," řekl kouč.

Ano, úspěch vám nezaručí zvučná jména, přesto není před šampionátem mírný optimismus od věci. Vždyť je v týmu hvězdný Jágr a k němu další pětice borců z NHL. Velké naděje se vkládají především do Vladimíra Sobotky, nenápadného a dlouho přehlíženého útočníka, o jehož špičkové kvalitě nepochybuje žádný odborník.

Ostatně právě on by mohl dělat Jágrovi prvního centra. Je výtečný v defenzivě, v St. Louis však prokázal i ofenzivní dovednosti: podrží puk, je šikovný do kombinace, vyniká v důrazu a stabilitě.

Jak by mohla vypadat sestava na MS

Brankáři: Salák (Jakub Kovář, Francouz)>
Obrány: Polák, Němec – Kindl, Ševc – Zámorský, Kolář – Jordán, Vitásek
Útoky: Jágr, Sobotka, Červenka – Klepiš, Jan Kovář, Hertl – Hudler, Novotný, Rolinek – Sekáč, Zaťovič, Vondrka (Petružálek, Gulaš, Kašpar, Růžička).

"Může tam být Hudler s Rolinkem jako na Švédských hrách, ale i tahle varianta je možná. Sobotka je totiž velká posila," říká trenér Josef Jandač. Pokud bude zdravý, formaci doplní nalevo Jágrův dlouholetý reprezentační spoluhráč Roman Červenka.

Pokud ne, může místo zaujmout Tomáš Hertl, který za normálních okolností nejspíš začne po boku Jana Kováře a Jakuba Klepiše. O prvním z nich Růžička řekl, že s ním počítá na centra, druhému zase ohromně důvěřuje.

Hudler by tak spadl až do třetí pětky, což se může zdát na hráče jeho formátu málo, ale... Zaprvé Růžička opakoval, že chce dávat každé lajně stejný prostor, takže se na pořadí nehraje. A druhý postřeh přidává Jandač: "Hudler je malý, Kovář taky, oba navíc nejsou kdovíjací bruslaři, takže mi spolu nesedí."

Otázkou zůstává, jestli se Hudler přesune napravo, kde není tolik zvyklý hrát. Na centra třetí formace totiž sedí spíš mohutnější Novotný. "Ale Hudler je přizpůsobivý hráč," souhlasí Jandač.

Právě flexibilita dává jednotlivým členům Růžičkovy party větší naděje, že se nakonec prosadí do základní sestavy. V týmu je například přetlak centrů, důležitá bude také momentální forma.

Tu má zrovna neznámý Martin Zaťovič, jenž kouče národního týmu uchvátil. "Může hrát nalevo, na centru, výborně brání." Je tedy pravděpodobné, že dostane příležitost ve čtvrté řadě s Vondrkou, jemuž Růžička věří, a se Sekáčem, kterého považuje za jednoho z nejlepších útočníků Lva Praha.

"Zaťovič mě nepřekvapil. Je v dobrém věku a má zkušenosti. Spíš jsem si říkal, že měl být v reprezentaci dřív," poznamenává Jandač, podle nějž se nejspíš ideální složení sestavy bude hledat v průběhu turnaje. "Záleží, jak si to sedne, a také na výsledcích, protože na úvod máme těžký los: Slováky, Švédsko a Kanadu."

Menší starosti může vyvolávat obrana, kde není tolik zkušených hráčů. Na druhou stranu má za sebou výbornou sezonu dvojice Němec, Ševc, ti by se měli rychle zapracovat, a z NHL dorazí drsňák Polák s Kindlem, kteří se musí rychle přeorientovat na evropské hřiště. "A šanci dostane určitě Kolář, což je kvalitní bek," myslí si Jandač.

Růžička oznamuje, kdo z hokejistů pojede na mistrovství světa:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze