Norský gólman  Lars Volden kapituluje po akci Kanaďana Matta Ducheneho.

Norský gólman Lars Volden kapituluje po akci Kanaďana Matta Ducheneho. | foto: Reuters

Kanaďané si zastříleli proti Norsku, hokejisté Dánska zdolali Slovince

• 2
Hokejová Kanada letos poprvé naplno ukázala svou sílu. Na mistrovství světa ve Stockholmu si favorit s chutí zastřílel proti Norsku a po výhře 7:1 ho přeskočil na druhém místě skupiny. V odpoledním duelu potrápili Slovinci Dány, kteří nováčka šampionátu udolali až v prodloužení.

Hokejisté Slovinska, nováček a outsider elitní skupiny mistrovství světa, získali na turnaji ve Stockholmu první bod. Proti Dánsku jich mohlo být i víc, v základní hrací době i v prodloužení sahali Slovinci po výhře, ale extra bod pro Dány nakonec vystřelil Morten Green.

Večer pak Kanaďané uštědřili první porážku norům, kteří nestačili jejich tempu ani důrazu a odnesli si sedmigólový příděl. Čtyřmi body v utkání k němu přispěl druhý nejlepší střelec letošní NHL Steven Stamkos.

Kanada - Norsko 7:1

Norského hrdinu předchozích utkání Haugena nahradil mezi tyčemi Volden a pd začátku se měl co ohánět. Kanaďané neponechali nic náhodě, vyhráli tuto pasáž 13:1 na střely a především stříleli góly. Brzké oslabení Norové ještě ustáli, jenže pak chybovali, Stamkos předložil puk Laddovi a Kanada vedla.

Ve 14. minutě si Skinner vyjel zpoza branky a přidal druhý gól. Eberle poté prokázal šikovné ruce a perfektní akcí připravil gól na 3:0, který dal Duchene. Podobně snadnou úlohu měl o 67 sekund později v přesilové hře i Giroux, když pouze usměrnil kotouč do prázdné branky.

Zcela odevzdaní a deprimovaní Norové inkasovali v nástupu do druhé třetiny popáté z Hallovy hole a v tu chvíli se zdálo, že budou šetřit síly na další důležitá klání a potupný dvouciferný výsledek je nemine.

Jenže za rozhodnutého stavu výrazně ubrala i Kanada a zbytek zápasu dohrávala v tréninkovém tempu. I proto mohl v polovině zápasu slavit čestný norský úspěch Ken Andre Olimb.

Ve třetí části Kanada znovu přidala, což vyústilo v kosmetickou úpravu výsledku a navýšení rozdílu ve skóre. Ve 45. minutě se dočkal kanonýr Stamkos, střeleckou listinu poté uzavřel svou druhou trefou v utkání Hall.

Branky a nahrávky: 5. Ladd (Stamkos), 14. Skinner (Stamkos), 17. Duchene (Eberle, Robidas), 19. Giroux (Schultz, Stamkos), 23. Hall (Eberle), 45. Stamkos (Giroux, Brodie), 53. Hall (Duchene, R. O'Reilly) - 31. K. A. Olimb (Bastiansen, M. Olimb). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Brüggemann - Schrader (oba Něm.), Dahmen (Švéd.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 3678. Třetiny: 4:0, 1:1, 2:0

Kanada: Dubnyk - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie - Ladd, Giroux, Stamkos - Read, E. Staal, Simmonds - Hall, Duchene, Eberle - Skinner, J. Staal, R. O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.

Norsko: Volden - Holös, Bonsaksen, Trygg, Ödegaard, Sörvik, Solberg - Skröder, Hansen, Thoresen - K. A. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Rosseli Olsen, Forsberg, Röymark - Spets, Ask, Roest - Martinsen, Dahlström.

Trenér: Roy Johansen.

Slovinsko - Dánsko 2:3 v prodloužení

Dánové, kteří budou ve čtvrtek dalším soupeřem českého týmu, v utkání dvakrát prohrávali po trefách Roka Tičara. Nakonec však získali první dva body na turnaji a Slovinci bod.

Výsledek může být klíčový pro boj o záchranu. Bělorusové, kteří ve skupině ve švédské metropoli získali stejně jako Češi zatím tři body, totiž jako pořadatel příštího šampionátu nemohou sestoupit. Slovince tak čeká těžký úkol, aby v duelech se Švýcarskem, Českem, Švédskem a Kanadou unikli ze sestupové pozice.

Slovinci přitom v zápase dvakrát vedli po gólech Tičara. Dánové se ovšem dočkali vyrovnání nejprve ve 24. minutě, když prostřelil Kristana mezi betony Staal, a podruhé ve třetí části, kdy v přesilovce dorážel po Staalově střele od modré čáry Madsen.

Šance na obou stranách v dalším průběhu už prodloužení neodvrátily. V nastavení nejdříve trefil Madsen tyč, ale kapitán Green už rozhodl.

Dánové oplatili Slovinsku únorovou porážku z domácího prostředí z Vojensu, kde po výsledku 1:2 přišli o start na olympijských hrách v Soči, kde se příští rok představí právě Slovinci.

Branky a nahrávky: 7. Tičar (Gregorc, Robar), 35. Tičar (Robar, Gregorc) - 24. K. Staal (M. Lauridsen, Madsen), 46. Madsen (K. Staal, Jesper B. Jensen), 62. Green (Larsen). Rozhodčí: Baluška (SR), Olenin - Šeljanin (oba Rus.), DeHaen (Fr.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 1051. Třetiny: 1:0, 1:1, 0:1 - 0:1.

Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Pretnar, Kranjc, Pavlin, Kovačevič, Tavželj - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, G. Kopitar - Pance, Mušič, Goličič - Bašič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, O. Lauridsen, Jesper B. Jensen, M. Lauridsen, Mads Boedker, R. Nielsen - Starkov, Green, Hardt - Christensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Storm, Jesper Jensen, Poulsen - Björkstrand, K. Staal, Madsen. Trenér: Per Bäckman.