Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouč dvacítky před MS: Nejvíc nás motivují severoameričtí novináři

Trenér hokejové reprezentace do dvaceti let Jakub Petr | foto: Profimedia.cz

14 2015
Před dvěma lety získali slavně stříbro na šampionátu osmnáctek a teď jsou všichni zvědaví, jak dopadnou na mistrovství dvacítek. "Zopakovat takový úspěch bude hodně těžké," ví trenér juniorského výběru hokejistů Jakub Petr, jenž však nemá nouzi o motivaci.

„Obrovskou práci za nás udělali severoameričtí novináři, kteří nás v prognózách tipujou na sedmé místo. To je pro nás největší výzva,“ řekne otevřeně a dodává: „Naši povinností je každopádně udělat čtvrtfinále.“

Už máte jasno o konečném složení týmu?
Máme v něm vazby, kostra je daná. Pro mě jsou nejdůležitější role - my nepostavíme čtyři exkluzivní lajny, nebudeme těmi, kteří budou na turnaji dominovat. Strašně bych si to přál, ale ani v NHL není moc trenérů, kteří by tohle mohli říct. U nás možná Liberec momentálně. My musíme jít do turnaje s tím, že budeme konsolidovaní v defenzivě. Jedině tak můžeme pozlobit favority.

Těmi budou Kanaďané a Američané jako obvykle?
Pro mě jsou jimi Finové, ale záleží, jak se vypořádají s domácím prostředím. I Rusové mají svou kvalitu, takže to ve skupině nebudeme mít jednoduché. No a v té druhé číhají samé top týmy. Takže hráčům budeme neustále opakovat, že se nemají koukat kolem sebe, ale ten příběh bude o nás, o nikom jiném.

Pokud ve skupině neskončíte první, je dost možné, že ve čtvrtfinále narazíte na některý z top týmů. To není příjemné, viďte?
Ono si nevyberete, protože i Švýcaři mají velmi silný ročník 97. Proto bych takhle vůbec nepolemizoval.

Širší nominace

Brankáři: Karel Vejmelka (Kometa Brno), Aleš Stezka (Sioux Falls/USHL), Vítek Vaněček (South Carolina/ECHL), Daniel Vladař (Chicago/USHL).

Obránci: Luboš Adam (Slavia Praha), Tomáš Havlín (Liberec), Filip Hronek (Hradec Králové), Ondřej Mikliš (Sparta Praha), Alex Rašner (Olomouc), Dominik Rudl (Vítkovice), David Sklenička (Plzeň), Jan Ščotka (Pardubice), David Bahounek (Havířov), Dominik Mašín (Peterborough/OHL), Filip Pyrochta (Victoriaville/QMJHL), Jakub Zbořil (Saint John/QMJHL).

Útočníci: David Kaše, Radek Veselý (oba Chomutov), Jan Ordoš, Dominik Lakatoš (oba Liberec), Daniel Voženílek, David Tomášek (oba Pardubice), Lukáš Jašek, Vít Christov (oba Třinec), Tomáš Andres (Slavia Praha), Jiří Černoch (Sparta Praha), Filip Kuťák (Vítkovice), Filip Chlapík (Charlottetown/QMJHL), Václav Karabáček (Baie-Comeau/QMJHL), Jiří Smejkal (Moose Jaw/WHL), Šimon Stránský (Prince Albert/WHL), Tomáš Šoustal (Kelowna/WHL), Michael Špaček (Red Deer/WHL), Pavel Zacha (Sarnia/OHL), Lukáš Vopelka (Örebro/Švéd.).

Možná je to motivace, aby se makalo od začátku a nic se nepodcenilo?

Já nevěřím, že by někdo vlezl do letadla s tím, že nebude makat na sto procent. Ten by měl potom s náma obrovský problém.

Jste známý tím, že sázíte na tým. Jaké budou jeho největší zbraně?
Bojovnost a pokora. Ale nesmíme být vystrašení. Jsou to kluci, kteří získali stříbrnou medaili v osmnáctkách, takže by v sobě sebevědomí měli mít. Musí si ale dennodenně uvědomovat, co je k tomu úspěchu přivedlo. My jsme tehdy nedominovali, po zápasech s Američany by na nás nikdo nevsadil. Kluci jsou zkušenější a vidím na nich, jak jsou natěšení. Až mě z toho někdy mrazí. Když budeme poctiví, tak nadstavba určitě přijde, protože kvalita dopředu tam je.

Jednou ze zásadních otázek je složení brankářské trojice. Jak budete vybírat?
Teď máme v týmu čtveřici Stezka, Vaněček, Vejmelka a Vladař. Uvidíme po tomto týdnu soustředění. Nějakou představu mám, ale zároveň vím, že pro toho vyřazeného - ať to bude kdokoli - to bude nefér. Každý z nich by mohl být jednička. Bohužel, na druhou stranu hokej pro ty kluky nekončí jedním mistrovstvím světa dvacítek.

Dá se procentuálně vyjádřit, kolik hráčů je blízko konečné nominaci?
Máme šest pětek a z ní má jistotu víc jak polovina. Ale to je spíš hrubý odhad. Teď nám kluci musí v zápasech před turnajem potvrdit, že na to mají a že splní roli, kterou od nich chceme. Jestli mi v přípravných zápasech někdo uhne ze souboje, nebo nezblokuje střelu, tak to může s nominací zamíchat. Nemáme v týmu nedotknutelné hvězdy.

Těmi by mohli být Pastrňák nebo Vrána, ale nepojedou. Existovala alespoň šance?
U Jakuba Vrány to bylo dané jeho zraněním, u Davida proběhla jednání s Bostonem... Já být trenérem Bostonu, strašně těžko by se mi pouštěl. Na 99,9 procenta to nevyjde.

Máte za sebou spoustu šampionátu u osmnáctky, teď vás čeká premiéra u dvacítky. V čem jste se za ty roky zlepšil, jak se vyvíjíte?
Těch osmnáctek bylo opravdu hodně, dokonce v Austrálii jsem měl tři. Člověk se posouvá v tom, že umí líp reagovat na vývoj zápasů. Na druhou stranu nemůže nikdy říct, že ho něco nepřekvapí, takže musím být na pozoru. Je to můj trenérský vrchol. Samozřejmě česká extraliga je krásná, ale tohle je největší pecka.

Dopředu jste oznámil, že kapitánem bude Dominik Mašín. Byla to jasná volba?
Přesně tak. Kohokoli byste se v týmu zeptali, tak by každý řekl jeho. On zvedl pohár za druhé místo v osmnáctce, to byla jasná věc.Najdete na iDNES.czmobilní verze