Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak dědek Horváth dědkovi Jágrovi moc nevěřil: Jardo, omlouvám se!

Pavel Horváth | foto:  Michal Šula, MAFRA

16 2015
Sice nedělají stejný sport, ale oba už několik let poslouchají otázku: „Když už skončíš, dědku?“ Pavel Horváth (ročník 1975) končí, na 2. června naplánoval fotbalovou benefici. Zato Jaromír Jágr (ročník 1972) se připravuje na hokejové semifinále. "Je neskutečné, co dokáže. On je pan Hokej," říkal plzeňský fotbalový vůdce Horváth, když odcházel z nadšené arény po čtvrtfinálovém vítězství nad Finskem.

O vás se ví, že jste vášnivý amatérský hokejista a ještě vášnivější fanoušek. Jak prožíváte Jágrův koncert na mistrovství světa, když jste téměř stejně staří?
Snad mladí, ne?

Pardon, mladí.
Nechápu, jak to Jarda dělá, ale jsem si absolutně jistý, že ví, co jeho tělo a hlava potřebují. Do detailu. On měl samozřejmě předpoklady, aby byl výjimečný, ale díky svému přístupu je na vrcholu strašnou spoustu let. Smekám.

Zatímco vy ve čtyřiceti končíte, Jágr ve třiačtyřiceti září. Zkuste vás porovnat.
Nechci a nemůžu. To se nesluší. Džegr je legenda, jeden z nejlepších českých sportovců v historii. Znám ho spíš z vyprávění kamarádů, kteří s ním hrávali. Jedna historka: Přijde balík fungl nových hokejek, Jarda jednu vytáhne, zkusí, jestli mu vyhovuje, zamračí se, poví, že je to na prd, a vyhodí celý balík.

Ale ve sportovní dlouhověkosti se podobáte, ne?
Fotbal a hokej jsou úplně jiné sporty, ale hlavně: Jágr je světová špička, legenda a úžasný příklad pro všechny mladé.

Jako fajnšmekr, hledáte ho na ledě častěji než jiné hráče?
To nemusím, on na sebe strhává pozornost sám. I spoluhráči ho hledají při každém střídání, protože vědí, že umí vytvořit tlak na soupeře a gólové situace. Když je na ledě, skoro vždycky to smrdí šancí.

Napište Jágrovi

Napište, co máte na srdci, vzkazy předáme

Věřil jste před šampionátem, že bude tak dobrý?
Asi teď bude spousta lidí říkat, že je to borec, který nikdy nezklame, ale já přesvědčený nebyl. Omlouvám se, Jardo!

Upřímně: taky bych se měl omluvit. Byl jsem skeptik.
I já. Pravidelně jsem v televizi sledoval zápasy New Jersey, kde hrál před únorovou výměnou na Floridu, a cítil jsem, že ztrácí motivaci. Všechno bylo divné. Výsledky, výkony, jeho chuť. V mužstvu nefungovala chemie, to člověk z kolektivního sportu pozná.

To jste na Jágrovy noční zápasy zůstával vzhůru?
Když zrovna ráno nevstávám na trénink, často se koukám na české kluky v NHL. Zajímá mě, jak si vedou. A Jardu bych přece nevynechal. Přišlo mi, že v New Jersey zůstal nepochopený. Neměl kolem sebe parťáky, kteří by uvěřili, že jim pomůže svým uměním.

Jako vy v Plzni? Dřív ostatní kmitali a vy jste rozdával přihrávky.
Jágr je samozřejmě mnohem dál než já, ale asi si s ním opravdu nevyhoví každý. Na druhou stranu, pokud se mu podřídíte, on vám to stokrát vrátí.

Což zřejmě trenér Růžička dobře chápe.
Souhlasím. Růža, jak já si ho pamatuju coby hráče, byl podobný typ. Svéráz s originálními myšlenkami. Dokáže se skvěle vcítit do pozice hráčů, což pomáhá nejen u Jágra. Díky tomu je teď nároďák v semifinále.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze