Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč se hraje hokejové MS každý rok? Mohou za to peníze

Takový pohled se českým hráčům naskytne poprvé 9. května, kdy do turnaje vstoupí duelem proti Slovensku. | foto: Robert Sára, MAFRA

9 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Nejlepším hokejovým týmem světa je Kanada, tak to určila olympiáda v Soči. Tři měsíce po jejím triumfu se však může stát, že se tímto titulem bude pyšnit jiný tým. Má smysl pořádat MS v olympijské sezoně?

Tomáš Rolinek, kapitán hokejové reprezentace, je téměř v schizofrenní situaci. Jedno jeho já tvrdí: "Osobně jsem rád, že i v olympijské sezoně je mistrovství světa, protože chci jet na každou reprezentační akci a chci mít za sebou co nejvíc šampionátů."

Tip na zájezd

Jeďte podpořit naši hokejovou reprezentaci na Mistrovství světa. Nabídku zájezdů najdete na dovolena.idnes.cz

Pak se však v obhajobě zastaví a dá prostor svému druhému já. "Když se na to podívám globálně, tak vidím, že posily odmítají i jiným týmům, kluci jsou po dlouhé sezoně unavení. Takže by se to mělo zredukovat a pořádat mistrovství jednou za dva roky."

Není to ojedinělý názor. A logická je i otázka, zda má smysl hrát turnaj, ze kterého má vzejít nejlepší hokejový tým světa, když ho před čtvrt rokem určila olympiáda v Soči. Smysl nemusí mít ze sportovního hlediska. Smysl však má, pokud se na hokej podíváte jako zkušení obchodníci, kteří umějí zábavu a sport přetavit v peníze.

Mistrovství, které se pořádá rok co rok, vydělává. Mezinárodní hokejová federace IIHF má totiž podepsanou smlouvu s marketingovou agenturou Infront, která šampionáty "zobchodovává". A aby mohla přinést IIHF dohodnutý balík peněz, chce mistrovství každý rok – pak má logicky šanci víc ze sponzorů "vytáhnout".

Speciál k MS v hokeji Čtěte v pátek 9.5. 2014

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Ta smlouva sice platí do roku 2017 a teď se řeší její prodloužení, ale i generální sekretář českého svazu Martin Urban nepředpokládá – navzdory tomu, že se jednání neúčastní – zásadní zvrat. Třeba že by se v olympijském roce světový šampionát nepořádal. "Jen těžko bude Infront ochoten platit IIHF stejné peníze za tříčtvrteční produkt." I on však upřímně říká: "Samozřejmě všichni vidí, že mistrovství v olympijském roce je obsazené slaběji. Šanci aspoň dostávají mladší hráči."

A nejde jen o mladší hráče. Hokejové velmoci se sice do pořádání šampionátů v olympijských letech nehrnou, což byl i případ Česka, které navzdory nabídce usilovalo (a úspěšně) až o MS 2015, zato menší hokejové země nenechají "mistrovství ve stínu" ležet ladem. A tak se v roce 2006 dočkalo Lotyšsko, letos Bělorusko. Místním je úplně jedno, že ti nejlepší kvůli olympiádě chybějí.

A roli zase hrají peníze. Sama účast na mistrovství světa je pro reprezentace ztrátová, vydělat se dá jen na pořádání šampionátu – tedy pokud to nepokazíte jako Švédové v posledních dvou letech.

Český tým na MS

Původní zpravodajství z Minsku, rozhovory, reportáže a další zajímavosti čtěte na hokej.iDNES.cz

"Tím, že se hraje mistrovství každý rok, máte šanci se k pořádání dostat jednou za 10 let. Kdyby se v olympijském roce nehrálo, bylo by to jednou za 13 či 14 let," ví Urban.

Proto neslyšíte o žádných snahách Čechů, Švédů či Rusů po změně.

A na závěr jedna podstatná věc: sledovanost mistrovství světa rok od roku stoupá, také Česká televize letos plánuje rekordní počet přenosů. Nejspíš ani vy nebudete turnaj bojkotovat a budete po dva týdny přát českému týmu, aby získal zlato podobně jako před čtyřmi lety. Co na tom, že i tehdy se zrodilo na šampionátu ve stínu olympiády.

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze