Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hertl byl povýšen: Každý puk musí být můj a musí končit v síti

6 2015
Jako by se útočník Tomáš Hertl na hokejovém mistrovství světa zatím skrýval trochu ve stínu. Pravda, skóroval proti Švédům, jeho nepovedené vyhození pomohlo do vedení 3:2 Kanadě. Proti Lotyšům chyběl kvůli zranění. Možná však právě přichází jeho chvíle. Kouč Vladimír Růžička ho postrčil do elitní lajny k Jakubu Voráčkovi a Vladimíru Sobotkovi.

Umí hrát na všech třech postech. V uplynulé sezoně NHL se objevil snad ve všech čtyřech řadách San Jose Sharks. Teď na Hertla v národním mužstvu čeká prominentní role.

Jak se vám pozdává vaše nová formace?
Uvidíme, jak nám to se Sobem a Vorasem půjde. Doufám, že nám to bude klapat a dáme góly. Určitě by to mělo být dobré. Voras hraje výborně, snad si vyhovíme. Sob taky, vyhrává buly, takže se snáz dostaneme k puku.

Kdy jste se o povýšení dozvěděl?
Ráno, jak jsem přišel na zimák, viděl jsem na tabuli napsané lajny.

Fotogalerie

Co to s vámi dělá?
Nervózní nejsem. S klukama jsem hrál, s Vorasem na prvním mistrovství, se Sobem jsme hráli skoro celý šampionát. Není to něco extra nového, ale určitě se těším. Jen to musíme ukázat, dát nějaké góly. Snad klukům pomůžu, vybojuju nějaké puky, udržím je a taky nahraju.

A třeba vás přísný otec pochválí, což?
Rodiče se snaží jít na každý zápas. Táta mi vytknul pár chyb, ale sám vím, jaké jsem udělal. A on mi hlavně fandí.

Užil jste si volnější úterý?
Byl jsem doma na obědě, popovídal si s rodiči. Pak jsem chvíli pobyl s přítelkyní, ale dneska už zase trénujeme a soustředíme se na zítřejší zápas.

Teď vás čekají utkání s papírově slabšími týmy. Co od nich čekáte?
Hokej se zvednul. Dřív tihle soupeři pomalu neuměli bruslit, dneska jezdí všichni, snaží se hrát důrazně. Někdy stačí, když dají náhodné góly a pak to ubrání. Už i ty skoro exotické země mají hráče v NHL. Pro hokej je to jen dobře, když je populárnější.

Nač si musíte dát pozor ve čtvrtek proti Francii?
Hlavně nesmíme zaspat začátek, musíme na ně vlítnout, nejlépe dát dva rychlé góly. Bude to hrozně těžké, ale budeme se snažit tam hned od první minuty něco dát, aby se to uklidnilo.

A taktéž by se hodilo zpevnit obranu, ne?
Určitě, měli jsme ji na tréninku, zase si rozebereme video. Beci a my útočníci na sebe musíme víc křičet, domlouvat se, být zodpovědnější.

Vám osobně nedělá problém střídání parťáků?
V hokeji se to míchá, nejen na mistrovství, ale všude. Já taky hrál v Sharks všechny tři posty. Je to rychlý turnaj, musíme si zvyknout a na ledě předvést co nejlepší výkon.

Cítíte, že v první lajně budete pod větším tlakem, abyste skóroval?
Určitě se ode mě nějaký gól čeká. Budu se snažit jít do brány, vytvořit si nějaké šance a hlavně střílet. Okolo brankoviště musím být silný, každý puk musí být můj a hlavně musí končit v síti.

Kapitán Voráček byl v NHL hvězdou, srší z něj energie. To by mohla být i pro vás výhoda, ne?
Určitě. I Sob je výborný hráč. Voras je super bruslař. Měl bych trošku podržet puk, aby si v plné rychlosti najel a já mu to přesně dal. Hlavně musíme střílet, třeba i z blbých pozic. Dneska góly padají ze všeho.

Autoři: ,
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze