Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je vlastně má pravá ruka, říká o Jágrovi kouč Devils DeBoer

Asistent hlavního trenéra kanadské reprezentace Peter DeBoer na tréninku, v hale Čižovka v Minsku. | foto: ČTK

9 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Peter DeBoer, jeden z kanadských koučů na mistrovství světa, by si alespoň pro pondělní večer, kdy se jeho tým postaví Česku, přál změnu pravidel. "Potřebujeme o jednoho hráče na ledě víc, abychom mohli ve dvou hlídat Jaromíra. Jen nevím, jak to zařídit."

V rozhovoru pro MF DNES mluví v žertu, ale dobře ví, jaká síla se skrývá v týmu, který má Jágra. Útočník totiž hraje za New Jersey Devils, které v NHL trénuje.

Jak důležitý je Jágr pro tým?
Neskutečně. My bychom bez něj v Devils vůbec nebyli tak silní a konkurenceschopní. Měli bychom mnohem méně výher. Je fantastický a ve většině zápasů byl naším nejlepším hráčem. S ním můžeme hrát mnohem ofenzivněji. Ale především je to skvělý tahoun, což dokazuje každý den. Na led chodí jako první, odchází z něj poslední, což je nejlepší příklad pro mladé hráče.

Jaké jsou jeho herní přednosti?
Když dostane puk, neseberete mu ho. Má figuru, kterou jen tak na ledě neodstavíte, a k tomu i skvělé vidění. Umí přejít hráče jeden na jednoho, což je klíč k přečíslení, a jen těžko se brání. A když to potřebujete, zaveze puk do útočné třetiny.

Musíte být rád, že se rozhodl pokračovat v Devils.
Rád? To je slabé slovo. Jsem nadšený! Doufal jsem, že ho přemluvíme, aby zůstal. Z toho je poznat, že si to u nás užíval, a jsem přesvědčený, že když ho máme, tak příští rok nám play-off už neuteče.

Je těžké být koučem Jágra?
Vůbec. Je to naprostý profesionál, který na sobě pořád maká. Je to vlastně pravá ruka trenéra, protože ostatním ukazuje cestu. Navíc rád mluví o hokeji a je velmi inteligentní.

Speciál k MS v hokeji Čtěte v pátek 9. 5. 2014

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Když podepsal smlouvu, říkal nám v Česku: V Devils máme tvrdého trenéra, který však rozumí hokeji, což je vždy důležité. Proto jsem zůstal.
Vážně? Tak to je pro mě kompliment. Přitom už zažil hodně koučů. Asi věří, že jsme na správné cestě a příští rok play-off uhrajeme, proto podepsal. Těším se na další spolupráci.

Jak dlouho ještě bude podle vás hrát v NHL?
Smlouvu sice podepisuje jen na rok, ale nebyl bych překvapený, kdyby v NHL hrál ještě víc než dva roky.

Jak ho v pondělí ubráníte?
Potřebujeme dva hokejisty, kteří s ním budou jezdit. Potřebujeme změnit pravidla a mít o jednoho hráče navíc. Ale to se nepovede.

Mluvíme o Jágrovi, ale ještě větší hvězdou je možná Patrik Eliáš, že?
Ano. Další výjimečný hráč a náš lídr. Je úžasné, když tihle dva sedí v jedné šatně, protože vám to hodně ulehčí práci. Tedy pokud na sebe něco nepokřikují česky a vy nerozumíte. Jaromír Jágr je hráč, který bude brzy v Síni slávy, ale měl by tam být i Patrik Eliáš. Je skvělý v komunikaci s trenérem a jednou z něj bude výtečný kouč. Nepostradatelným hráčem byl pro tým i Marek Židlický.

Mimochodem, jak silná je Kanada tady na mistrovství?
Podobně jako vy máme mladý tým, který je hodně rychlý. Jsem potřetí na tomto turnaji a vím, že je náročný. V Kanadě vždycky všichni čekají, že vyhrajeme zlato, jenže lidé moc netuší, jak je mistrovství světa vlastně těžký turnaj.

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze