Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Martínkova cesta z extraligy ke dvěma titulům mistra světa

Radek Martínek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

15 2015
Jen jednomu hráči v samostatné české lize se před ním povedlo, aby z extraligových Českých Budějovic dokráčel ke zlatým medailím pro mistra světa. Radek Bělohlav se stal šampionem v roce 1996 ve Vídni. Obránce Radek Martínek na něj navázal na přelomu tisíciletí. A hned dvakrát. Petrohrad 2000 a Kolín nad Rýnem 2001. To byly jeho šampionáty a otevřely mu cestu k angažmá v NHL.

Už v roce 2000 svými výkony překvapil. O rok později byl už stabilním pilířem obrany. Co o něm psali novináři – „Jedno z největších překvapení. Skvělý a rychlý bruslař oslnil i důrazem. Prakticky nekazil.“

„Největší obranné překvapení, mnohem lepší než před rokem. Protivníky uháněl svou rychlostí, pes obranář.“

„Pan jistota. Na prvním mistrovství intuitivně vytušil, kdy vyrazit a kdy zůstat vzadu. Vytasil pár kouzelných dlouhých přihrávek.“

Pravda je, že pokud byl Radek Martínek na ledě, Česko neinkasovalo. První gól tak přes něj šel až ve finále proti Finsku. „Zatím je to dobré, z mého pohledu určitě o hodně lepší než loni v Rusku. Hodně však záleží na štěstí. Jindy hrajete dobře, jenže se náhodou připletete ke gólu. Pak přijde třeba druhý a jde to s vámi z kopce. Proto si myslím, že máme opravdu štěstí,“ vyprávěl během vyřazovacích bojů Martínek.

V roce 2011 se brzy zranil

I druhé oslavy prý tenkrát byly náročnější než ty první. „Dokonce jsem ani nestihl přijetí u prezidenta,“ popisoval v roce 2001.

Už před šampionátem měl jistotu, že půjde do finské Hammenliny. Svými výkony si ale vysloužil smlouvu v New York Islanders, kde pak strávil s výjimkou jedné sezony celou svoji zámořskou kariéru. Ještě loni naskočil v jejich dresu na třináct zápasů.

Rodák z Havlíčkova Brodu se do národního týmu na mistrovství světa vrátil ještě jednou. V roce 2011 na Slovensku ho ale zranění hned v prvním zápase vyřadilo z další hry.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze