Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Růžička o domácím MS: Připadám si jako v Brazílii na fotbale

13 2015
Trenér Vladimír Růžička má obavy o zdravotní stav Jaromíra Jágra, český kouč také stále hledá ideální složení útočných formací, trápí jej obrana. A do toho si Růžička uvědomuje, že od národního týmu se na domácím mistrovství světa očekává úspěch. „Není to jednoduchý,“ řekl před čtvrtfinále s Finskem.

Po utkání se Švýcarskem (2:1 po nájezdech) přišel kouč Růžička do mixzóny a spolu s překladatelem Milanem Hniličkou bavili přítomné žurnalisty.

„Jaromír Jágr odehrál dvě střídání a pak odstoupil. Jaký je důvod?“ zeptal se zahraniční novinář. „Jo, odehrál dvě střídání a pak víceméně odstoupil,“ dostalo se mu odpovědi. Nastal výbuch smíchu.

Ovšem ve skutečnosti není situace tak veselá. Jágr ze zatím neznámé příčiny (možná tříslo) úterní duel nedohrál. Kdyby nemohl 43letý útočník nastoupit ani v klíčovém čtvrtečním utkání, byla by to obrovská ztráta pro český tým.

„Snad bude v pořádku,“ doufá Růžička. „Teď to neřeším, musí se vyjádřit doktoři. Hrajeme až ve čtvrtek.“

Hráči dostali na středu volno

Čeští reprezentanti nemusejí ve středu na led. Původně plánovaný trénink v Holešovicích byl zrušen a hráči, kteří chtějí, mají po obědě v O2 areně možnost na led přece jen jít. Ostatní budou regenerovat a odpočívat.

Soupisku národního týmu pro hokejové mistrovství světa rozšíří podle očekávání třetí brankář Jakub Kovář. Zbylo jediné místo - buď ho zaplní obránce (Michal Kempný), nebo útočník (Lukáš Radil). Tady záleží na zdravotním stavu Jakuba Klepiše a nově také Jaromíra Jágra.

I kvůli zranění hráčů kouč Růžička stále míchá se sestavou. „Někdy to máte tak, že složení sedí a nemusíte do toho šahat, někdy vám to nesedí a šaháte do toho víckrát. Máme dva dny, potřebujeme si všechno srovnat. Čeká nás strašně těžké utkání,“ řekl trenér národního mužstva.

Kvůli Jágrově absenci jste zase musel přeházet útoky. Nebyla to komplikace?
S tím nemám problém. Kvůli Jardovi se útoky přeházely, ale ve třetí třetině jsme lajny zamíchali znovu. Nevím, zápas byl těžký, ale na našich hráčích bylo znát, že už jsme ve čtvrtfinále.

Takže ani z hlediska obrany vám úterní zápas nic neukázal?
Ovlivnila to první třetina, bylo tam hodně vyloučení, Švýcaři hráli velice dobře přesilovky. Při hře pět na pět byla hra slušná. Ale čtvrtfinále bude úplně jiné. Půjde o všechno, nám i Finsku.

Co vlastně říkáte na čtvrtfinálového soupeře. Jak se vám Finové líbili?
Měli jsme tam kluky, kteří jejich utkání sledovali, rozebereme si to. Ale čtvrtfinále je úplně něco jiného. Víme, že nás čeká velice těžký soupeř, který dobře brání a vyráží do nebezpečných protiútoků. Musíme se na to připravit a musíme hrát taky dobře zezadu.

Navíc po nadějném začátku špatně fungují přesilovky. Čím to je?
Trochu si to rozebereme. Mají vynikajícího brankáře, pokud nebudeme chodit před branku, tak nás jako loni v semifinále Rinne vychytá. Musíme cpát všechno před branku, chodit na dorážky, aby puk neviděl. Když puk vidí, tak to chytí. Dokazuje, že je suverénně nejlepší gólman mistrovství.

Ale Ondřej Pavelec chytal taky docela...
Výbornej. Ne docela, chytá výborně. Tohle utkání pro něj bylo těžké, ale odehrál ho parádně. Má taky formu.

A co obrana? Zlepšuje se?
Na můj vkus tam  pořád vyrábíme velké množství chyb. Takový jednoduchý chyby, když to nezlepšíme, tak s tím budeme mít obrovské problémy ve čtvrtfinále.

Fotogalerie

Jak tedy hráče donutit, aby tolik nechybovali?
Není to jednoduché. Přijde sedmnáct tisíc lidí. Všichni očekávají, že musíme vyhrávat. Klukům odskakují jednoduché puky... Nevím, musíme si uvědomit, že obránci nemají zkušenost s takovým hokejem, doma to není sranda. Zkušené beky tady nemáme. Ale musíme si na to zvyknout, protože jiní hráči nikde moc nebudou. V NHL už jich nemáme tolik, takže si musíme vyhrát tyhle. Navíc jsou tady v kádru i hráči, kteří mají dost let. Takže místo nich taky budou muset přijít jiní. 

Je atmosféra opravdu tak svazující?
Diváci jsou neskuteční, hráči to vnímají. Pamatuju si domácí šampionáty v roce 1985 a 2004, a to se vůbec nedá srovnat. Připadá mi, že fanoušci jsou jako v Brazílii na fotbale.

Proč?
Lidi celý turnaj strašně prožívají. Všechny naše zápasy jsou vyprodané, lidi si to užívají. Každý trenér na tiskovce říká, jaká je tu neskutečná atmosféra. Nepamatuju se, že by takhle někdo mluvil. Možná se trochu smějeme, že jsou hráči ještě v sedmém zápase nervózní. Ale hraje se doma, nikdo nechce fanoušky zklamat. Není to jednoduché, žádná sranda. Počítal jsem s tím, proto jsem chtěl vybrat zkušenější hráče, ale nervozita tam pořád trochu je.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze