Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Domácí MS: V roce 1959 měla atmosféra větší kouzlo, vzpomíná Černý

Josef Černý (uprostřed) vzpomíná na domácí hokejové MS v roce 1959.

24 2014
Pomalu se blíží rok 2015, v němž se v Praze a Ostravě uskuteční mistrovství světa v ledním hokeji. Bude to jubilejní 10. šampionát na českém území. Na minulé turnaje vzpomínají pro sváteční seriál iDNES.cz hráčské legendy.

Začínáme Josefem Černým, jedním z nejlepších kanonýrů historie a velkou osobností brněnské Komety, kde strávil dvacet let aktivní kariéry.

Černý debutoval na MS 1959 v Praze. Pak reprezentoval Československo na dalších 11 světových šampionátech, z nichž si přivezl pět stříbrných a stejný počet bronzových medailí. Čtyřikrát byl na olympijských hrách, získal stříbro a dva bronzy. Od roku 2007 je v Síni slávy IIHF.

Hokejová MS na českém území

MS 1933 (Praha)
1938 (Praha)
1947 (Praha)
1959 (Praha, Bratislava, Brno, Kladno, Kolín, Ml. Boleslav, Ostrava, Plzeň)
1972 (Praha)
1978 (Praha)
1985 (Praha)
1992 (Praha, Bratislava)
2004 (Praha, Ostrava)

Server iDNES.cz ve svém svátečním seriálu se třemi hokejovými legendami vzpomíná na šampionáty v době komunistické vlády. 

Dá se říct, že Černého cesta za úspěchy započala právě na Štvanici při historicky čtvrtém MS na domácí půdě. „Byl jsem tam nejmladší hrál, šel jsem do velkého hokeje, vzpomínky jsou všelijaké, protože začátek byl těžký, ale na druhé straně mě starší kluci velice pomohli a podrželi mě, jinak bych neměl šanci,“ řekl bývalý vynikající útočník.

Fotky sparťanských hokejistů - třeba obránce Karla Guta - míval Černý vylepené na zdi a ve 20 letech měl tu čest se s nimi potkat v kabině. „Splnil se mi sen,“ vzpomínal kdysi na tu dobu v Brněnském Deníku.

V roce 1959 dostal rodák z Rožmitálu pod Tremšínem příležitost zahrát si na Štvanici, která už byla pod střechou.

„Byl to pro nás výborný stadion, protože nebylo moc krytých hal. Štvanice měla na tu dobu navíc dobré zázemí, moc rád na to vzpomínám,“ řekl Černý.

Podle Černého do hokeje tehdy politický režim nezasahoval. „Co se týkalo výsledků, byl to čistý sport. Jestli něco bylo, tak to šlo mimo mě,“ uvedl legendární hokejista.

Mediální zájem nebyl nesrovnatelný s dneškem, i když přenosy utkání MS 1959 už vysílala televize a na obrazovky v prodejnách se lepily davy. „Ale žádný velký humbuk kolem nebyl. Teď je to všechno úplně jinak, teď je to vyhnané až zbytečně do extrémů,“ myslí si Černý.

Ovšem třeba na Slovensku podle tamějších reprezentantů panovalo hokejové šílenství. „Zájem o lístky, fanoušci... Celé Slovensko bylo poblázněné,“ řekl Július Černický v dokumentu Keď na Slovensku vládol hokej. Čechoslováci se tedy pro jistotu ukryli před veřejností na zámku ve Smolenicích.

Na bratislavském zimním stadionu, který už byl také zastřešen, sehrál domácí tým základní skupinu se Švýcarskem, Polskem a Kanadou. Na pražské Štvanici diváci viděli finálové boje. Zajímavostí je, že některé zápasy turnaje se konaly také v Brně, Ostravě, Plzni, Kladně, ale třeba i v Mladé Boleslavi a Kolíně. Tato skutečnost je výjimečnější tím, že až do roku 1992 pořádala domácím mistrovství světa pouze Praha. V roce 1959 se navíc tzv. Evropského kritéria zúčastnili místo Jugoslávie junioři ČSR.

„Jágra bych si na MS přál“

Josef Černý se chystá sledovat také zápasy MS 2015 v Praze a Ostravě. „Ale je to těžké, protože je málo lístků, z Brna je to navíc daleko na dojíždění,“ řekl. „I když je atmosféra úplně jiná, tak média vám ten zápas dnes přiblíží víc než na zimním stadioně.“

V souvislosti s květnovým turnajem se spekuluje, zda se nechá veterán Jaromír Jágr přemluvit k účasti, pokud by jeho New Jersey neprošlo do bojů o Stanley Cup. „

Abych vám pravdu řekl, moc tomu nevěřím. Tlak na něj bude obrovský. Ale přál bych si, aby jel, i když už dneska není jeho výkon na sto dvacet procent, ale pořád je stoprocentní,“ myslí si bývalý útočník Černý. 

Černý vzpomíná, že divácká atmosféra tehdy byla jiná. „Mělo to krásnější kouzlo. Publikum byli obyčejní lidé, teď se fanoušci dělají na takové kasty, jsou tam VIP osobnosti. Nebyly drahé lístky, byly v možnostech fanoušků. Atmosféra byla fantastická,“ uvedl československý reprezentant.

Československo pod vedením trenéra Vlastimila Sýkory potěšilo své příznivce ziskem bronzových medailí. Na dalším domácím turnaji už byli hokejisté dokonce zlatí. Ovšem Černý u toho chyběl, ačkoliv se v roce 1972 zúčastnil zimní olympiády. Ve 33 letech se tehdejší kapitán vzdal národního dresu.

„Upřímně řečeno, dneska vím, že jsem to asi dělat neměl,“ řekl Černý nedávno pro web Komety Brno. Mistrovský pohár tak zvedl nad hlavu František Pospíšil...

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze