Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Omyl? Ne, Rusové uznali chybu. Za ostudu na MS potrestají i trenéra

Ruský kouč Oleg Znarok během duelu s Běloruskem | foto: Reuters

4 2015
Jedním z momentů hokejového mistrovství světa v Praze, který stále i tři týdny po skončení šampionátu putuje a vyvíjí se ve veřejném prostoru, je chování hráčů Ruska po finálové porážky od Kanady 1:6. Naštvaní Rusové odešli při slavnostním ceremoniálu a nevyslechli hymnu na počest vítězů zlata. Až teď poprvé přiznali: „Nebylo to správné.“

V prvních dnech se hokejisté sborné bránili, že nedůstojný útěk z ledu nebyl jejich chybou. Kapitán Ilja Kovalčuk, který ukazoval na spoluhráče směrem do šatny, svedl celou věc na organizátory.

„Otevřela se vrátka do mixzóny. Měli jsme za to, že je to pro nás signál - přichází čas šampionů, ceremoniál končí, jsme na něm zbyteční. A šli jsme na setkání s tiskem, včetně kanadského. Takový to byl ‚útěk‘,“ řekl Kovalčuk ruskému tisku.

Podobně se vyjadřovali také ostatní, byla to prý jen nešťastná náhoda. Až na začátku června tamní média poskytla omluvné stanovisko Arkadije Rotenberga, šéfa moskevského Dynama a jednoho ze členů Ruské hokejové federace.

Čas pomsty? Domácí MS

Rusové budou mít v dalším střetnutí s Kanadou velkou motivaci. Potupnou porážku soupeři vrátit. Nabízí se Světový pohár v Torontu. „Ale nezapomeňte, že příští rok pořádáme mistrovství světa,“ řekl pro sport-express.ru hokejový šéf Vladimir Treťjak. „Život po šampionátu v Praze nekončí. S Kanadou se utkáme znou a doufám, že se pomstíme,“ doplnil kanonýr Alexandr Ovečkin.

„Kluci nechtěli Kanaďany urazit,“ zmínil na začátku.

„Ale to, co se stalo bylo velmi povrchní. Rozhodně budeme trestat. Jako první dostali sankce trenér Oleg Znarok a generální manažer Andrej Safronov.“

„Vždycky samozřejmě chcete vyhrát, ale i po prohraném zápase si vítěz zaslouží uznání a musíme přiznat, že Kanaďané byli tentokrát silnější a převýšili nás snad ve všech herních činnostech. Hráči určitě měli zůstat a poslechnout si hymnu. Že hrací plochu opustili, je nepřijatelné,“ pokračoval Rotenberg.

Ruští šéfové teď podle něj „udělají všechno proto, aby se něco takového už víckrát nestalo“.

Třeba donutila ke změně výroků znějících z Ruska mezinárodní federace IIHF, která si vyžádala oficiální stanovisko, na jehož základě vynese trest. Šéf René Fasel varoval Rusy hned po finále.

Zdrcení ruští hokejisté po vysoké porážce s Kanadou ve finále mistrovství světa...
Zklamaní ruští hokejisté  po prohraném finálovém duelu s Kanadou.
Ruský útočník Jevgenij Malkin  po prohraném finálovém duelu s Kanadou.

Chování Kovalčuka a spol. se nelíbilo ani Jaromíru Jágrovi, který však ocenil, že třeba Alexandr Ovečkin či Jevgenij Malkin „prchnout“ z ceremoniálu nechtěli.

„Moc dobře jsme viděli, že třeba takový Ovečkin na ledě zůstal a hodně to pro nás znamená. Všichni to oceňujeme,“ řekl také kanadský mistr světa Matt Duchene s tím, že oni by nikdy neodešli.

Jason Spezza přidal příběh z let 2008 a 2009, kdy naopak Kanada musela přijmout porážku od Ruska. A ta druhá na domácí půdě v Halifaxu byla zvlášť bolestivá. „Alexandr Radulov si vzal vlajku, projížděl kolem našich hráčů a pak ještě provokoval ochozy. Pár z našich kluků prý málem sjelo z modré čáry a skočilo na něj.“Témata: René Fasel


Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze