Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hra o peníze: hokejisté Sobotka a Frolík budou muset v NHL k arbitráži

Puk má pod kontrolou Vladimír Sobotka ze St. Louis, za ním číhá Ryan Nugent-Hopkins z Edmontonu. | foto: Reuters

8 2014
Čeští hokejisté Vladimír Sobotka a Michael Frolík se budou muset nedobrovolně bít o své peníze v NHL. Nedokázali se totiž dohodnout se svými týmy na podmínkách nových kontraktů, a tak o nich rozhodne nezávislý soudce.

Sobotkovi i Frolíkovi před pár dny vypršela dosavadní smlouva, ale jsou chráněnými hráči. To znamená, že na ně má v první řadě právo jejich dosavadní klub.

St. Louis, resp. Winnipeg se však snaží ušetřit a ani jeden tým nechtěl českým hráčům splnit jejich představu. Přitom Sobotka nedávno v Karlových Varech prohlásil: „Nejsem náročný, nemám přehnané požadavky.“

Kluby v NHL však mají problémy s platovým stropem, do kterého se musejí vejít.

Arbitráž bývá posledním možným krokem, když obě strany nedokážou dojít ke kompromisu. Před pár dny se k němu rozhodla dvacítka hokejistů, teď přibyly i žádosti klubů. Kromě St. Louis a Winnipegu ho zvolilo i Colorado, jež nenašlo společnou řeč s Ryanem O’Reillym.

„Nejraději bych chtěl smlouvu na čtyři roky. Ale jsem schopný se dohodnout i jenom na rok. Záleží ale, jak si mě budou vážit. To znamená, kolik nabídnou,“ říkal Sobotka na konci června.

Že klub dává hráče k arbitráži, to automaticky neznamená, že by o něj neměl až takový zájem. Nepříjemnou soudní záležitostí si před pár lety musel projít například i Tomáš Plekanec s Montrealem a nakonec dostal luxusní kontrakt, který mu zaručil 5 milionů dolarů ročně.

I Sobotka si za poslední roky vybudoval v St. Louis výbornou pozici a patří k nejdůležitějším hráčům trenéra Kena Hitchocka. Ostatně ten mu po konci uplynulé sezony řekl: „Doufám, že se na podzim zase uvidíme.“

K předním hráčům ve Winnipegu patří i Frolík, jehož klub před rokem přetáhl z Chicaga, aby zvýšil svoji ofenzivní sílu. Kladenský odchovanec sice gólově a bodově nijak extra nezářil, sám byl však spokojený.

„Měl jsem metu, že chci dosáhnout na 40 kanadských bodů, a to se mi povedlo. Takže jsem rád a doufejme, že nějaká smlouva bude,“ říkal v dubnovém rozhovoru pro iDNES.cz.

Frolíkovi skončila tříletá smlouva na 7 milionů dolarů, Sobotka si za stejnou dobu vydělal 3,9 milionu. A právě on by si měl novým kontraktem výrazně polepšit, zatímco první jmenovaný může pomýšlet zhruba na stejné podmínky.Najdete na iDNES.czmobilní verze