Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další hokejový soud o miliony. Bude přát montrealskému Subbanovi?

2 2014
Z opékání bizoních bioburgerů málem byla kolosální nehoda. P. K. Subban, jeden z nejlepších hokejových obránců současnosti, nechal tento týden po své kuchařské exhibici zapnutý gril. Když pak mluvil s reportéry při dobročinné akci na předměstí Montrealu, náhle odběhl stranou. Kdekdo si myslel, že mu volá agent kvůli nové smlouvě s Canadiens. Stoupající hvězdě, loňskému vítězi Norris Trophy pro nejlepšího beka NHL a majiteli olympijského zlata ze Soči ale právě hubovala matka: „Mohl jsi nám podpálit dům!“

Extravagantnímu Subbanovi se připomněl obyčejný život. Většinu času ho totiž v posledních dnech zaměstnávaly úvahy o milionech dolarů. Jednání se šéfy klubu se vlekla a spěla k arbitráži, což je jedna ze specialit NHL.

Nedomluví-li se hráč s klubem na platu, za určitých okolností o něm rozhodne ctihodná (leč laická) soudkyně či soudce. A klidně se může stát, že nerozezná Canadiens od CSKA a zakázané uvolnění považuje za akt domácího násilí.

Řízení bylo naplánované na pátek do Toronta. Do poslední chvíle ho Subban a Marc Bergevin, generální manažer „Habs“, mohli odvrátit dohodou na kontraktu. Dle zákulisních zpráv na stole ležel návrh na osmiletý pakt, který by showmana známého divokými oslavami gólů zařadil mezi nejlépe honorované hokejisty v lize.

Pro případ, že se smír nenajde, znesvářené strany se vydají do boje. Ne že by se praly. Jen před soudcem vytasí různé argumenty a šermují jimi, jak nejlépe umějí.

Hráčovi zástupci vysvětlují, proč by gáže měla být co nejvyšší. Ohánějí se statistikami, přirovnávají klienta k podobným (samozřejmě dobře vydělávajícím) borcům z NHL, přednášejí svědectví. Například Jaromír Jágr takto kdysi po telefonu vychvaloval parťáka Jana Hrdinu, jenž se hádal o gáži s Pittsburgh Penguins.

Kluboví bossové si připraví svůj arzenál čísel, která sportovcovu cenu mají srazit co nejníž. Nemilosrdně vypichují jeho slabiny. Není to pro něj zrovna milý zážitek. „Tuhle zkušenost bych doporučoval každému. Ale musíte ji brát jako byznys,“ pravil kdysi centr Robert Holík, jenž se před 13 lety přel o peníze s New Jersey Devils.

Arbitr zvažuje výpovědi, předložená fakta i návrhy soků. Subban třeba požadoval 8,5 milionu za rok, zatímco Canadiens kontrovali nabídkou 5,25 milionu. Rozdíl se v přepočtu blíží 67 milionům korun a není právě zanedbatelný.

Verdikt se obvykle vejde mezi oba extrémy. Podle toho, ke kterému se víc přikloní, lze určit vítěze. Zatím nejvyšší suma vyplývající z arbitrážního řízení byla před třemi lety přiřčena dalšímu výtečnému zadákovi. Shea Weber z Nashvillu utržil 7,5 milionu dolarů.

Roztržitý kuchtík Subban by se rozsudek měl dozvědět po víkendu. Pak už by ho horentní částky při pořádání grilovacích hodů neměly rozptylovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze