Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zdravý a královsky placený. Bostonský fantom Krejčí je zpátky

David Krejčí | foto: AP

20 2015
Někdy prostě člověk potřebuje jen pevné zdraví. U sportovců to platí obzvlášť. Hokejista David Krejčí by mohl vyprávět, kterak mu zdravotní patálie otrávily minulou sezonu. A jak v té současné válí hlavně proto, že ho nic nebolí.

O víkendu pomohl Bostonu k vítězství 5:3 v Arizoně gólem a dvěma nahrávkami. S bilancí 4+5 byl po nedělních zápasech celkově druhý v tabulce produktivity v celé NHL za Rusem Tarasenkem (5+4) ze St. Louis.

Ještě nikdy nevystartoval do základní části slavné soutěže tak dravě. Dosud měl po pěti utkáních nejvýš šest bodů. Šikovný útočník s pověstí fantoma play-off je zpět. Nejlépe placeného Čecha v zámoří (7,25 milionu dolarů) hřeje nejen rodinné štěstí (loňská svatba, letošní narození dcery), nýbrž též úspěchy v práci.

Exceluje zejména v přesilovkách, při nichž se při nedávném zranění kapitána Cháry přesunul na jeho pozici na modrou čáru. Dřív především se vší zručností vytvářel šance pro ostatní, kdekdo obdivoval jeho „vyšívačky“ s pukem v obklíčení protivníků. Teď s chutí sám zakončuje.

Krejčí pohotově „šije“ z voleje. V úderném komandu si notuje s bekem Krugem a forvardy Bergeronem, Erikssonem a Spoonerem. „Ladí jim to náramně,“ citovala kouče Claudea Juliena oficiální stránka Bruins. „Vědí, kam se ostatní pohnou. Věří si, jsou trpěliví s kotoučem. To rád vidím. Díky nim jsme v Arizoně vyhráli.“

Fotogalerie

V říjnu vešla v platnost Krejčího nová výnosná smlouva. V 29 letech už není ani zelenáčem, ani hráčem budoucnosti. Jeho zlatá doba by měla nastat nyní. Ještě nedávno obávaní Bruins, vítězové Stanley Cupu 2011 a finalisté z jara 2013, naopak dost možná stojí na prahu smutnější éry.

Na Chárovi se podepisují přibývající roky. Sestava je čím dál slabší. Krejčí postupně ztratil svá oblíbená křídla Hortona, Iginlu a o prázdninách taky Lucice. Právě těmhle hromotlukům s oblibou „mazal“ puky do střeleckých příležitostí. Nyní bere palbu na sebe. Jeho dlouhodobý průměr ran na branku činí 1,84 za zápas, v říjnu 2015 vyletěl na 2,8.

Žene ho mocná motivace. Třetí nejlépe placený muž na soupisce Bruins chce dokázat, že si svou gáži zaslouží. Hlásil se dokonce o směny v oslabení, do něhož ho Julien předtím nasazoval výjimečně. Toužil být co nejužitečnější.

Lebedí si, že je zase fit. Poté, co v roce 2008 nadobro povýšil z farmy do Bostonu, zmeškal nejvíc sedm zápasů za sezonu. V té minulé jich promarodil 35.

I proto se o něj v úvodu přípravného tábora pokoušela nervozita. O dvanáct měsíců dřív si po nevinném zakopnutí pochroumal třísla, poté ho zlobilo koleno. Potíže se nedařilo vykurýrovat. Nastřádal pouze 7 gólů a 24 asistencí, což je kaňka na jeho jinak blyštivé kariéře.

Tentokrát se odrazil k mnohem lepšímu součtu. Na ledě tráví skoro 20 minut čistého času za večer, i proto by se klidně mohl v bodování vetřít do Top 10, jako to posledně svedli Voráček a Hudler. Jen musí zůstat zdravý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze