Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co čeká Mrázka, Neuvirtha nebo Pavelce? Od příští sezony menší výstroj

Petr Mrázek z Detroitu chytá puk do své lapačky. Ta bude příští rok menší. | foto: AP

17 2016
Už v příští sezoně mohou fanoušci kanadsko-americké NHL očekávat více gólů, protože brankářům se zmenší jejich výstroj. Změny se týkají především vesty a kalhot. Dohodli se na tom tento týden manažeři zámořských klubů.

V tomto ročníku padá v zámoří průměrně 5,4 gólu na zápas, což je nejméně od sezony 2003/2004. Tehdy diváci viděli v průměru jen 5,1 branek v jednom utkání, a vedení soutěže se tak rozhodlo mužům v bráně zmenšit téměř všechno – betony, lapačku, vyrážečku, kalhoty i dres.

POHLED DO MINULOSTI (2005): Brankářům v NHL se zmenší výstroj

Jenže od té doby brankáři opět o něco povyrostli a hokejisté v poli mají stále větší problémy procpat puk do brány. Na zmenšení výstroje se tento týden na Floridě dohodli generální manažeři klubů a jeden z ředitelů hokejových operací NHL Kay Whitmore, který má na starosti právě záležitosti souvisící s gólmany.

Fotogalerie

Nejdiskutovanějšími částmi výstroje, jež by se měly zmenšit, jsou nyní mohutné brankářské vesty a také brankářské kalhoty. V brankovišti se tak z českých brankářů „zmenší“ Petr Mrázek, Michal Neuvirth nebo Ondřej Pavelec.

„Je třeba říci, že pozice gólmana se za posledních 20 let změnila. Brankáři se výrazně zlepšili, jsou to velcí chlapi, ve skvělé formě a s výtečnou technikou. Jejich vybavení nám až neskutečně narostlo. A při kombinaci toho všeho je pak docela těžké skórovat,“ řekl generální manažer Tampy Bay a bývalý vynikající útočník Steve Yzerman.

O připravované změně se hovořilo už v listopadu, a dokonce padl i přelomový návrh zvětšit branky. Od tohoto nápadu ale manažeři zřejmě upustili. Podrobnosti o původních návrzích se můžete dočíst v našem minulém článku.

Současný návrh manažerů musí ještě schválit komise soutěže a také Rada guvernérů. Whitmore věří, že dobří gólmani změnu uvítají. „Myslím, že sami cítí, že mezi nejlepšími brankáři v lize a těmi ostatními by mohl být výraznější rozdíl. A když ten rozdíl smazává (velká) výstroj, nejsou z toho zrovna nadšení,“ prohlásil Whitmore.

Pokud změny v brankářské výstroji vstoupí v platnost, generální manažeři jsou připraveni čekat na výsledek a zatím neuvažovat o jiných změnách ve snaze po dosažení většího počtu branek. K tomu, aby gólmani dodržovali předepsané normy, má přispívat i již platné pravidlo, podle něhož čeká gólmana přistiženého s nesprávnou výstrojí dvouzápasový distanc a pokuta 25 tisíc dolarů.

Jakub Voráček z Philadelphie se ocitl pod brankářem Devanem Dubnykem z...

Jakub Voráček se ocitl pod obrovitým brankářem Devanem Dubnykem z Minnesoty.

Autoři: ,


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze