Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šmíd bojuje o místo v Calgary: Je to tu mnohem těžší než v Edmontonu

10 2014
Není to žádná hvězda, ale v NHL už kroutí devátou sezonu a má odehráno přes 530 zápasů. To jsou hodně slušná čísla. Ani ta však hokejovému obránci Ladislavu Šmídovi nic nezaručují. V Calgary, kam přestoupil z rivalského Edmontonu, to má těžké. "Letošní kemp byl jeden z nejnáročnějších, co jsem kdy zažil," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Pokud jde o sílu kádru, není na tom Calgary o moc lépe než Edmonton. To je však laický pohled zvenčí. Atmosféra uvnitř klubu, ambice a požadavky trenéra, to je vše v novém působišti Ladislava Šmída úplně někde jinde.

Už jste si zvyknul? Moc přestupů na trase Edmonton - Calgary a opačně přece jen neprobíhá...
Musím uznat: bylo to hodně zvláštní. Calgary a Edmonton jsou velcí rivalové, moc výměn mezi nimi nebývá, navíc já byl v Edmontonu doma a spokojený, hrál jsem tam osm let. Letos to pro mě bylo daleko snazší díky tomu, že jsem přijel před kempem a měl čas se s ostatními líp poznat.

Ovšem v přípravě jste měl zdravotní problémy a neodehrál moc zápasů. Co vám bylo?
Dostal jsem infekci do moudráků, takže mi je museli vytrhnout. Bylo to hodně nepříjemné, pět dní jsem nemohl nic dělat. Hodně bolesti, teď už se týden cítím dobře.

Jenže pro změnu bojujete o místo v týmu. Vydržíte v něm celou sezonu?
Největší porci na ledě dostane kapitán Giordano s Brodiem a my ostatní se musíme porvat o zbytek. Konkurence v obraně je veliká, možná větší než v útoku, ale já si věřím. Měl jsem dobrou přípravu, cítím se teď hodně dobře, tak doufám, že se mezi prvními šesti beky udržím.

Fotogalerie

To ale budete muset neustále přesvědčovat náročného trenéra Hartleyho. Opravdu je to takový pedant?
On lpí hlavně na detailech, je to velký perfekcionista. Snaží se, abychom plnili všechny pokyny naprosto přesně. Máme velké přípravy o postavení hráčů v obranném a útočném pásmu. Navíc tréninky pod jeho vedením mají vysokou intenzitu, což je velká změna oproti Edmontonu.

Opravdu jde v rámci NHL pozorovat takový rozdíl?
To víte, že jo, člověk tady v Calgary nepozná rozdíl mezi tréninkem a utkáním. Do všeho se jde na víc než sto procent, nikdo nikoho nešetří. I díky tomu jsme si loni získali určitý respekt.

Jak to myslíte?
Zprvu nás všichni většinou podceňovali, ale hlavně ve druhé půlce sezony jsme velkou část zápasů dokázali otočit ve třetí třetině. Vůbec druhá půlka sezony z naší strany nebyla vůbec špatná. Myslím, že máme na čem stavět, jsme dobře připraveni. Potvrzovali jsme to v přípravě, kde se nám celkem dařilo, tak to snad dokážeme zužitkovat.

Přesto asi nebudete patřit k favoritům Západní konference. Jaké máte šance?
My se nekoukáme, jak se o nás mluví a jaké místo nám přisuzují ostatní. Tým je tu hodně perspektivní a má svou kvalitu. Určitě chceme bojovat o play-off. Pokud budeme držet jako kolektiv, pak můžeme uspět i v té nabité konkurenci.

V létě jste přišli o kanonýra Cammalleriho, naopak přišel brankář Hiller, útočník Raymond a mladík Gaudreu se také ukazuje v dobrém světle. Jste tedy silnější?
Řekl bych, že jo. Hodně mladých se dostalo do sestavy, někteří jsou obzvlášť dobří. Máme dva hodně vyrovnané brankáře, to by také mohla být naše výhoda. Sice se nemůžeme rovnat s Chicagem nebo Los Angeles, ale potenciál tu je a rozhodně bych nás nepodceňoval.

Jaké jsou tedy vaše přednosti a kde máte rezervy?
To se uvidí až během sezony. Řekl bych, že jsme hodně fyzický tým. Aktivně napadáme, kluci tady do všeho chodí opravdu na víc než sto procent, to by nás mělo zdobit. Snad budeme dávat víc branek než loni - to byla naše největší slabina. Samozřejmě mladí kluci potřebují zkušenosti, ale svoji kvalitu mají.

A ještě otázka na závěr: sledujete výsledky Liberce v extralize?
Sleduju a důkladně. Jsem s pár hráči v kontaktu a vím, že to nemají to po odchodu Petra Nedvěda vůbec jednoduchý. Takového hráče není snadné nahradit. Jeho výjimečnost byla na ledě hodně znát. Ostatní to musí vzít na sebe. Táta chodí na každé utkání, takže mi dává pokaždé report.Najdete na iDNES.czmobilní verze