Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kluby z NHL váhají a čeští hokejisté musí s cenou dolů

Bez smlouvy je v NHL i Marek Židlický. I on dostal nabídku přesvědčit na zkoušce, tu však New Yorku Islanders odmítl. Další však za ni budou rádi. | foto: Zdeněk Gažda

8 2015
V hokejové NHL zbývá už jen pár dní do začátku přípravných kempů, sedm českých hráčů však stále zůstává bez smlouvy. Jak se u nich změnila situace a kteří v zámoří nejspíš doopravdy dohráli?

Letošní situace na přestupovém trhu NHL je zvláštní. Po první vlně, ve které si týmy rozebraly největší hvězdy, je v zámoří mrtvo. Kluby mnohem více přemýšlí o každé investici, zkrátka nechtějí udělat špatný krok.

A tak se řada z nich uchyluje k šalamounskému řešení: nabízí volným hráčům zkušební období. Nic jim nezaručuje, jen jim nabízí příležitost ukázat se na přípravném kempu, kterou buď využijí, nebo ne. Je to logické: manažeři se nechtějí spálit u hráčů, kteří si v lize sice už určité jméno vypracovali, ovšem jejich výsledky a výkony v posledních letech příliš nepřesvědčovaly.

Právě na zkoušku chtěli vzít třeba Marka Židlického do New Yorku Islanders, českému obránci se však do téhle varianty příliš nechtělo. I proto je stále bez práce, byť se v průběhu léta hovořilo také o zájmu z Bostonu nebo New Jersey. Tam je však situace podobná.

Židlický si však odmítnutí může dovolit, protože je smířený s tím, že s hokejem skončí úplně (v kuloárech se mluví ještě o návratu do mateřského Kladna). Hůř jsou na tom však mladší borci jako třeba Tomáš Fleischmann. U nich chtějí kluby vyčkávací taktikou docílit snížení ceny na minimum: zkrátka doufají, že hokejistům dojde trpělivost a přistoupí na menší peníze.

Jít na zkoušku, to je často jediné řešení...

Právě o Fleischmanna není v NHL velký zájem, roli hrají především jeho výkony z posledních sezon, ve kterých se trápil coby jeden z nejlépe placených hráčů Floridy a posléze i po přestupu do Anaheimu.

Nervózní už je také Jiří Tlustý, jenž delší dobu vyjednává s Carolinou. Ta mu přitom na jaře nabízela solidní podmínky, on je však odmítl: myslel si, že má na víc. Byl to omyl, kterého dnes lituje. Klub nyní vymýšlí, jak ušetřit co nejvíce peněz pod platovým stropem a Tlustý musí zůstávat v nejistotě. I jeho nejspíš čeká přesvědčování na přípravném kempu bez jakékoli jistoty.

Zájemci odjinud se totiž nehrnou, a tak není vyloučený přesun do Evropy, resp. KHL, která by mu nabídla výhodnější finanční podmínky.

Martin Havlát z New Jersey střílí na brankáře   Scotta Darlinga z Chicaga.
Jiří Tlustý

Martin Havlát (vlevo) bude bojovat na zkoušce v Ottawě, Jiří Tlustý možná podstoupí to samé v Carolině.

Na přípravném kempu bude chtít přesvědčit i Martin Havlát. K němu jsou za poslední roky všichni manažeři skeptičtí, a to především kvůli jeho neustálým zraněním. Vypadalo to, že poslední šanci dostal už loni v New Jersey, kde svůj osud neporazil, nakonec se však ozvala Ottawa.

Klub, který si ho v roce 1999 vybral na draftu a kde zažil skvělé roky. Tahle šance Havláta povzbudila, protože byl rozhodnutý ukončit kariéru. Trmácet se do Evropy se mu už nechtělo, byť o nabídky by tu nouzi neměl.

... úspěch to však nezaručí

Ovšem zkouška je jedna velká neznámá, u níž je větší šance, že neuspějete. Loni se o tom přesvědčil například Tomáš Kaberle, který to zkoušel nejdřív na kempu New Jersey a posléze v průběhu sezony u Rangers, jež trápila rozsáhlá marodka obránců. Ani tam však neuspěl.

Na podobný vývoj se pomalu může začít připravovat i Jan Hejda, jemuž skončila smlouva v Coloradu, kde o něj už nestojí. Zájemci se nehrnou a je možné, že se slávistický odchovanec nakonec rozhodne ukončit kariéru. Hraní v Evropě totiž moc nepřipadá v úvahu kvůli rodině, která se za mořem usadila.

Když byla poslední výluka v NHL, Hejda zůstal za oceánem, byť o něj byl v Evropě zájem a moc po něm toužil ve Slavii třeba Vladimír Růžička, na něhož obvykle hodně dá. I to jsou vodítka, jež naznačují možný vývoj, Hejda je navíc finančně zabezpečený a také realistický. Ví, že šance v NHL už není velká.

Vždyť se v jeho souvislosti přes celé léto neobjevila jediná zmínka o zájmu některého z klubů. O moc lépe na tom není ani Martin Erat, o pár let mladší borec, jenž se také bude muset hodně snažit, aby zaujal.

Na jedinou kartu sází Michal Rozsíval - rád by zůstal v Chicagu, s nímž už delší dobu vyjednává. Jenže žádný výrazný posun (i vzhledem k jeho zdravotnímu stavu) zatím nenastal. Nejvíc bude záležet na tom, jestli po rekonvalescenci přesvědčí na ledě, zajímavé nabídky odjinud zatím nedorazily.Najdete na iDNES.czmobilní verze