Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL v Číně? Slavná soutěž plánuje exhibici, přijet mají i šampioni z LA

Čínský hokejista Andong Song na nováčkovském kempu New York Islanders. | foto: Profimedia.cz

4 2016
Popularita ledního hokeje v Číně strmě stoupá, čehož se před startem aktuální sezony rozhodla využít Kontinentální hokejová liga a přijala nováčka z Pekingu. Zámořská NHL o tak odvážném kroku dosud neuvažuje, nicméně i ona se zajímá o zatím přehlížený trh s obrovským potenciálem. Výrazně jej osloví nejspíše na podzim příštího roku.

Kluby NHL v minulosti podnikly spoustu „misionářských“ cest, opakovaně se představily například v Japonsku. hrálo se i v Portoriku. Poslední vlnu zápasů mimo území Kanady či Spojených států amerických jsme sledovali před pěti lety, kdy slavná soutěž vyrazila na turné po starém kontinentu.

A to hned do několika koutů.

Hrálo se v Německu, Švédsku, Švýcarsku,Finsku, Slovensku i České republice. Kromě exhibičních utkání s lokálními kluby. např. pražskou Spartou či Slovanem Bratislava, došlo také na ostré soutěžní zápasy. Do základní části vstoupili v Evropě hokejisté New York Rangers, Buffalo Sabres, Anaheim Ducks i Los Angeles Kings.

A Kings figurují i v chystaném činském příběhu.

Jsou totiž nepopulárnějším klubem NHL v miliardové velmoci. Státní televize vysílá právě jejich zápasy nejčastěji, k popularitě LA pomohly pochopitelně také dva zisky Stanley Cupu v posledních letech (2012 a 2014).

Přitom sám americký klub se nijak výrazně na dosud neprozkoumaném trhu neangažuje. To jeho soupeř, se kterým se by mohl na podzim roku 2017 v Číně střetnout, zkouší „Říši středu“ již několik let dobýt.

Vancouver Canucks pravidelně pořádají letní hokejovou školu v asijské zemi. Kanadský klub není jediným, který se snaží ve stále exotické destinaci pro špičkový hokej zaujmout. Podobný program rozběhli v Pekingu také toronští Maple Leafs.

Newyorští Islanders zase mají dlouhá léta v Harbinu, „Moskvě Orientu,“ vlastní kancelář. A loni jako první v dějinách NHL draftovali Číňana - Andonga Songa.

Čína zkrátka začíná NHL velmi zajímat. I kvůli velkému nárůstu diváků jejích televizních přenosů, ty nejatraktivnější sleduje až milionový dav fanoušků.

Chystaná exhibice je logickým důsledkem, komisař Gary Bettman hodlá zajímavý trh využít k dalšímu růstu ekonomické velmi silné ligy. Otázkou zůstává, zda se podaří dojednat konkrétní podmínky. Zámořské weby informují, že rokování ještě nejsou u konce.Najdete na iDNES.czmobilní verze