Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další Čech do NHL. Kdo neriskuje, ten nic nezíská, říká gólman Rittich

David Rittich, brankář Mladé Boleslavi | foto: Marie Stránská, MAFRA

10 2016
Hokejový gólman David Rittich z Mladé Boleslavi podepsal roční smlouvu s Calgary Flames. Sice jen dvoucestnou, přesto ta zpráva překvapila. "I mě samotného, vždyť jsem teprve druhý rok v extralize a nemám vlastně žádnou reprezentační zkušenost," nezastírá 23letý muž.

Takže jste doteď netušil, že o vás má Calgary zájem?
Věděl jsem, že mě sledujou a měl jsem se zástupci klubu dokonce schůzku během mistrovství světa, kde jsme všechno probírali. Po ní se ale spíš zdálo, že to nedopadne letos, že mě budou zatím ještě sledovat. Nakonec je všechno jinak.

Co se stalo?
Sám nevím, došlo k tomu hrozně rychle během pár dnů. Dá se říct, že během týdne jsem měl podepsanou smlouvu. Jakmile Calgary projevilo zájem, tak to jelo.

Všimli si vás skauti, nebo je to práce agenta?
Myslím, že to je jedno s druhým. Pan Spálenka odvedl velmi dobrou práci, ale zase na druhou stranu: kdybych nechytil ani kopačák, tak by si mě ani nevšimli.

Co si od podpisu dvoucestné smlouvy slibujete a co vás čeká v nejbližší době?
Říká se, že naděje umírá poslední. Já se určitě budu chtít poprat o to, abych si zachytal v NHL. Samozřejmě vím, že to nebude úplně jednoduchý, ale s tím tam jdu. A plán? Zatím vůbec nevím, ten budu vědět během pár dnů. Čeká mě dřina a boj.

Vzhledem k tomu, že jste o zájmu Calgary věděl delší dobu, tak předpokládám, že jste si zjišťoval informace týkající se brankářů. Máte všechno nastudované?
Vím, kdo tam chytal loni, ale co se tam děje teď, o tom mě informuje pan Spálenka.

Informace o samotném Calgary jste si už zjišťoval od hokejistů, kteří tam působí?
Ne, zatím jsem s nikým z kluků nemluvil. Doufám, že se tam potkáme a budeme moct prohodit pár slov, jak to tam chodí.

Byl jste s někým v kontaktu přímo z klubu?
Ano. S trenérem gólmanů, šéfem skautů a s generálním manažerem.

Na co se vás ptali? Co je zajímalo?
Bylo to strašně moc otázek. Na čem bych chtěl zapracovat, co jsou podle mě mé silné stránky... Obecně o hokeji: co od toho očekávám, jaké mám cíle a takové věci.

Takže jste na tom s angličtinou dobře?
Jako anglicky umím trošku, ale pomáhal mi pan Spálenka. Teď na tom musím zapracovat, abych se přiučil. Spousta lidí mi připomíná Romana Červenku, kterému neznalost jazyka prý trochu uškodila. Je jasné, že když jazyk trošku dopiluju, tak budu mít v Kanadě jednodušší život.

Chápu, že nejde odmítnout takovou nabídku, ale neříkáte si, že je to risk? Koukal jste na to i z druhé strany?
Samozřejmě, že je to risk. Ale kdo neriskuje, ten nic nezíská a já si to chci zkusit, jaký je život za oceánem.Najdete na iDNES.czmobilní verze