Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Propad Čechů na draftu NHL: už za rok bude ještě hůř

Libor Hájek a Filip Hronek | foto: iDNES.cz

27 2016
Loni ohromil na výběru talentů Pavel Zacha, o rok dřív na sebe upoutala dvojice Jakub Vrána, David Pastrňák. A letos? Na draftu hokejové NHL se Češi příliš neprosadili. První z nich, obránce Libor Hájek, byl na až na 37. místě. A vězte, že v následujících letech se situace nezlepší.

O propadu českého mládežnického hokeje se hovoří už roky a byť se v posledních letech dokázalo několik borců prosadit do NHL, celkově bude trvat ještě dlouho než se zastaví propad.

Svaz se sice snaží, ale svou roli hraje pochopitelně fakt, že hokej v Česku nemá dostatek peněz. Pak jsou však aspekty, které by se daly alespoň částečně ovlivnit.

Největším nešvarem je podle odborníků především uzavřená a rozšířená juniorská extraliga, v níž hráči nemají důvod růst. I proto ostatně na zápasy chodí čím dál méně skautů - soutěž zkrátka nemá úroveň a těžko v ní hledat talent s potenciálem.

Z toho vyplývají nevalné výsledky mládežnických reprezentací, a to i těch mladších, jelikož ani soutěže nižších ročníků na tom nejsou v Česku líp. A i když se to může zdát zveličené, svou roli hraje i fakt, že děti přicházejí na hokej nedostatečně připravené ze školy.

„Jsou neobratné, protože odmalička sedí u počítače a nehýbou se. Tělocvik na školách nefunguje,“ říká uznávaný mládežnický trenér Zbyněk Zavadil.

I proto je spíš velkým úspěchem, že se zmiňovaný obránce Hájek prosadil už ve druhém kole draftu, ačkoli výsledek byl prezentovaný spíš jako negativum. Ve skutečnosti může být český hokej rád.

„Před třemi lety jsem tenhle vývoj tipoval. Měli jsme mimořádně úspěšný ročník 1996, který vybočoval z normálu. Očekávám totiž, že se kromě Davida Pastrňáka prosadí do NHL ještě Jakub Vrána s Vencou Karabáčkem. Svou kvalitu měli kluci narození o rok později, ale od ročníku 1998 a výš je to horší. Příští rok tam vidím snad jen útočníka Filipa Zadinu,“ říká Zavadil.

V letošním výběru to budou mít Češi těžké, a to včetně Hájka, kterému lze předvídat slušnou budoucnost. Svým umem totiž zaujal odjakživa, vždycky byl o kategorii výš, což platilo i pro reprezentační týmy. Proto nebylo překvapením, když už v 17 letech naskočil do extraligy.

I on však bude muset ještě zapracovat na některých nedostatcích. Jeho velkou předností je sice rychlost, technika a ofenzivní choutky, které českým obráncům v obecné rovině citelně chybí, na druhou stranu to však s útočením někdy přehání.

„Třeba na letos na mistrovství to s ofenzivou bylo na úkor obranné činnosti. Ale to časem vytříbí, my takové beky moderního ražení potřebujeme,“ soudí Zavadil.

Prosadit se v Tampě, která si Hájka vybrala, ovšem nebude snadné. Podobně těžký osud čeká i dalšího obránce Filipa Hronka, jehož si vybral Detroit. Další zadák Vojtěch Budík, produkt technického a ofenzivního hokeje z Pardubic, by se díky své tvořivosti mohl prosadit v Buffalu, byť šel na řadu až ze 130. místa.

Ovšem největším překvapením byla volba St. Louis, které ukázalo na Filipa Helta, který se vůbec neobjevoval v žádných prognózách před draftem. Zvlášť když měli papírově mnohem větší šance Kristian Reichel a především Dominik Lakatoš, kteří však nikoho v zámoří neupoutali.Najdete na iDNES.czmobilní verze