Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mladá krev ze starého kontinentu. Kluby NHL podepsaly 62 nováčků z Evropy

David Pastrňák při draftu NHL v dresu Bostonu. | foto: AP

17 2014
Hokejová NHL by se mohla v brzké době dočkat vydatné transfúze mladou evropskou krví. Kluby nejprestižnější hokejové soutěže světa uzavřely během letní pauzy kontrakty se 62 mladíky ze starého kontinentu, což je nejvíce od roku 2005, kdy Mezinárodní hokejová federace začala sledovat přesuny nováčků z Evropy do zámoří. Dosavadní rekord, 61 hokejistů, byl z roku 2010.

Oproti minulé sezoně jde o 13% nárůst, na kterém se nejvyšší měrou podíleli Švédové. Těch se upsalo klubům NHL rekordních 29. Poptávka byla i po Finech (10), a také mladých českých hokejistech. Kontrakty s kluby NHL jich uzavřelo devět, což však samozřejmě neznamená, že si všichni zahrají v NHL už v nadcházející sezoně. To ostatně platí i o dalších mladících z Evropy.

Nováčci NHL

podle zemí

Švédsko 29
Finsko 10
Česko 9
Rusko 7
Německo 2
Dánsko 1
Chorvatsko 1
Francie 1
Slovensko 1
Švýcarsko 1

Nováčkovské smlouvy v NHL se dočkalo jen sedm ruských mladíků, což je důsledek hráčské i finanční politiky Kontinentální hokejové ligy. Ta se snaží ruské talenty udržet doma.

Mezi hráče s největší šancí uchytit se v prvním týmu hned ve své premiérové sezoně mají i hráči ze zemí, které nepatří k naprosté hokejové špičce. V prvním kole letošního draftu uspěli a smlouvy se svými novými kluby podepsali německý útočník Leon Draisaitl (3. na draftu/Edmonton), dánský forward Nikolaj Ehlers (9./Winnipeg) či švýcarský útočník českého původu Kevin Fiala (11./Nashville).

Z českých hokejistů se před začátkem přípravných kempů dávají největší šance útočníkovi Jiřímu Sekáčovi, který na sebe v uplynulé sezoně upozornil výtečnými výkony v KHL v dresu Lva Praha a teď si od něho dost slibují v Montrealu. Slibná je i pozice dvojice tahounů českých juniorských reprezentaci - útočníků Davida Pastrňáka (Boston) a Jakuba Vrány (Washington). Oba v posledních sezonách získávali zkušenosti ve švédských soutěžích.

O historickou šanci stát se prvním rodilým Chorvatem hrajícím NHL bude v  kempu Colorada usilovat útočník Borna Rendulič, který strávil uplynulých sedm let ve Finsku a poslední dvě sezony dokonce v ligovém týmu Hämeenlinny.

Zajímavostí je, že výrazně poklesl počet hráčů, kteří si smlouvu s klubem NHL vysloužili až poté, co se ukázali v zámořských hokejových soutěžích. Letos jich je jen 15 z 62.

Čeští hokejisté s nováčkovskými smlouvami v NHL

Brankáři
Patrik BARTOŠÁK
(Red Deer, WHL) - Los Angeles
Marek LANGHAMER (Medicine Hat, WHL) - Arizona
Roman WILL (Mladá Boleslav) - Colorado
Vítek VANĚČEK (Liberec) - Washington

Obránce
Petr ZÁMORSKÝ (
Zlín/Espoo) - NY Rangers

Útočnici
Tomáš NOSEK
(Pardubice) - Detroit
Jiří SEKÁČ (Lev Praha) - Montreal
Jakub VRÁNA (Linköping) - Washington
David PASTRŇÁK (Södertalje) - Boston

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze