Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankáři Lundqvistovi hrozí po ráně pukem do krku mozková příhoda

Henrik Lundqvist | foto: Profimedia.cz

10 2015
Člověk by řekl, že jsou v dnešní době hokejoví brankáři tak skvěle vybaveni chrániči, že jim prakticky nic nehrozí. I když na ně létají puky více než stokilometrovou rychlostí. Není to však pravda. Přesvědčil se o tom jeden z nejlepších gólmanů současnosti Henrik Lundqvist z New Yorku Rangers.

O brankářích se říká, že to jsou podivíni. Vždyť kdo by na sebe nechal dobrovolně pálit gumové projektily? V minulosti, kdy gólmani nebyli téměř nijak chráněni a chytali dokonce i bez masky, tento příměr platil doslova.

Gólmanské výstroje se však za poslední desetiletí neskutečně vyvinuly a když si do ní člověk vleze, je téměř jako v brnění. I tak ale pár volných skulinek pořád ještě existuje. Jedna z nich na krku.

A právě tam Lundqvista trefil prudce vystřelený kotouč před víc než týdnem během souboje s Carolinou. Nutno podotknout, že měl také velkou smůlu: spoluhráč Ryan McDonagh mu totiž hokejkou při souboji se soupeřem nešťastně nadzvedl plastový kryt krku.

Brad Malone z Caroliny jako na potvoru trefil přesně v tu chvíli nechráněné a citlivé místo. Nebyl to hezký pohled, jak se jindy elegantní Švéd svíjí na zemi v bolestech. Po pár minutách se sice zvedl a za aplausu Madison Square Garden utkání dochytal a nastoupil i v dalším duelu proti Floridě, jenže pak klubovým doktorům přiznal, že se mu točí hlava.

To nebyla dobrá zpráva. Ihned následovala série vyšetření a Lundqvist už v dalším zápase nechytal. Rána pukem mu totiž poškodila cévy na krku a kdyby hrál, akutně by mu hrozila mozková příhoda.

„Hokej by teď byl hodně riskantní. Musím dát na radu lékařů a neohrožovat své zdraví. Sice se cítím dobře, ale stoprocentní to není,“ pověděl uznávaný gólman deníku New York Post.

O Lundqvista se momentálně stará hned celý tým specialistů, kteří nechtějí nic nechat náhodě a nařídili mu měsíc až měsíc a půl dlouhou pauzu. „Existuje velké riziko mrtvice, pokud bych dál nastupoval. Potřebuju se proto ujistit, že všechno bude v pořádku. Přece jen nejde o bolavé rameno nebo loket. Chytat budu až v okamžiku, kdy budu stoprocentně zdravý.“

Rangers se drží na sedmé pozici Východní konference, pořád tak nemají jistý postup do Stanley Cupu. Klub se v těžké fázi sezony bude muset obejít bez své největší opory, to je šance pro náhradníka Cama Talbota a první příležitost v NHL možná dostane i mladík MacKenzie Skapski.Najdete na iDNES.czmobilní verze