Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarda hrál NHL, a já nebyl na světě, směje se Hertl

Jaromír Jágr (vpravo) se raduje z vyrovnávacího gólu s Tomášem Hertlem. | foto: ČTK

11 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Splnil se mu dětský sen. Hokejový útočník Tomáš Hertl si sice už s Jaromírem Jágrem zahrál v závěru pátečního zápasu se Slovenskem, tentokrát však bude jeho regulérním centrem. "Tak doufám, že nám to bude klapat," usmál se dvacetiletý talent.

Vidíte, a před odletem do Minsku jste tvrdil, že centra hrát určitě nebudete.
Moc jsem s tím nepočítal. Jsme domluvení, že Tomáš Rolinek bude hrát spíš dozadu a my s Jardou dopředu. Jenom si musím trochu zopakovat vhazování, dostal jsem se na ně jenom když z něj čároví vyhodili Thorntona.
 
Jágrovi se musí všichni přizpůsobovat. Tušíte, co vás čeká?
Už jsem trochu sledoval, jak si třeba najíždí a tak. Říkali jsme si, jak hrát v útočném pásmu. Když mi něco poradí nebo řekne, určitě na něj dám.
 
Další rady jste nedostal?
Ne. Jenom říkal, abychom hráli pospolu, abychom byli silní na puku. Jsme oba velcí, věřím, že bychom si to mohli uhrát.
 
Kouč Růžička si stěžoval, že hráči Jágrovi často zbytečně moc přihrávají. Svádí to?
Růža už mi říkal, abych ho jenom nehledal. Když bude volný, tak mu to dám, ale budu se snažit přihrávat i ostatním, posílat puk dozadu na beky nebo to podržet. Musím se snažit nemyslet, že hraju s ním.

Když vyšlo najevo, že budete hrát s Jágrem, strhl se kolem vás humbuk a dělal jste rozhovory pro Švédy, Američany... Co na to říkáte?
Každý se mě na to ptá. Jak se těším, že to byl můj idol. Je srandovní, že když už hrál NHL, já ještě nebyl na světě. Takže je jasný, že to všechny zajímá.
 
Cítíte, že budete pod tlakem? Že se od vás čekají góly?
Určitě jsem přijel, abych nějaké góly dával. Měl jsem šance, to musím proměňovat. Snad už tu smůlu tady nějak prolomím. Hodil by se mi nějaký haluzák, který by mi trochu zlepšil sebevědomí. Ale máme nabitý tým, myslím si, že každá lajna může dát gól.
 
Jak jste se cítil herně proti Slovákům?
Ten velký led je jiný. Když se otočím, vypadá to, že tam bude ještě jedna třetina. Nebylo to úplně ono, nohy mi tolik nebruslily. Na tréninku se ale cítím už líp. Jsem mladý, měl bych si na to zvyknout, neměl bych mít žádné výmluvy, jestli je velký led nebo ne. I když je to přece jenom trochu rozdíl. V Americe jsem se hodně snažil dohrávat osobní souboje. Ale tady, když dohrajete hráče, jste dva metry za hrou a najednou nestíháte. Na tohle si musím dávat pozor.
 
Takže evropský hokej je opravdu jiný sport?
Je to jiný. Někdo může říkat, že se jenom vymlouváme, ale máte všude blíž. My jsme třeba v prvním kole Stanley Cupu měli za zápas 110 hitů. Tady to je nemožné - jsou tu tak dva za zápas. To fakt nejde, všude je to dál.
 
Co máte radši?
Na Slavii jsme měli také menší hřiště a vyhovovalo mi to. I proto, že nejsem zas takový extra bruslař.
 
Jak zvládáte časový posun?
Už jsem se srovnal. Ale po zápase se Slováky jsem usnul v pět ráno, vůbec mi to nešlo. Hrajeme podle mě zbytečně pozdě. Ale máme to všichni stejné, musím si zvyknout.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze