Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trápení usměvavého hokejisty: ovlivní další zranění Hertlovu kariéru?

Tomáš Hertl | foto: Profimedia.cz

24 2016
Tomáš Hertl je vážně smolař, který během své krátké kariéry stačil přijít o hodně. O půl premiérové sezony v NHL. O olympiádu v Soči. O velkou část posledního finále Stanley Cupu. A naposledy o Světový pohár. Teď ho čeká další pauza. Už třetí a znovu kvůli problémům s pravým kolenem.

Vše začalo hned v první sezoně za oceánem, kdy ho záludně fauloval Dustin Brown z Los Angeles. Diagnóza zněla krutě: přetržený zadní zkřížený a také postranní vaz v pravém koleni.

Podruhé byl vyřazen ze hry v závěru minulé sezony a opět kvůli vazům v pravém koleni.

Nejnověji vypadl před pár dny a byť by nemělo jít o tak závažný problém, bude ze hry minimálně na pár týdnů.

Zranění kolena a hokej

Zranění kolena je pro hokej příznačné, bývá mnohem častější než u fotbalistů. Rozdíl je však v době rekonvalescence. Hokejista je schopný se po plastice kolena vrátit na led už za čtyři měsíce, zatímco u fotbalistů vše trvá až 3/4 roku.

"Mají totiž na kopačkách špunty a provádí na trávníku rotační pohyby. Proto musí mít fotbalisté koleno stoprocentní. Hokejisté to mají snazší, protože si v bruslích řežou led. Smůla je, když vjedou do rýhy," přibližuje Holibka.

Už teď je jasné, že zranění ovlivňují jeho kariéru a je jen otázkou, jak vážně. Vždyť Hertlovi bylo 12. listopadu teprve 23 let. Proto je zcela legitimní obava, aby se z něj nestal hokejový Tomáš Rosický neboli věčný marod.

Ostatně takový Martin Havlát, který mu v začátcích v San Jose pomáhal, by o vlivu zranění na kariéru mohl vyprávět...

Hovoří uznávaný ortoped a bývalý lékař u hokejové reprezentace Radomír Holibka: „Víte, koleno je hrozně složitý kloub. Pokud se jeho rekonstrukce neprovede dobře, tak to může být problém. Ale tady bych ho nehledal, protože Tomáš má v Americe tu nejlepší péči.“

Tak kde tedy? Svízel nejčastěji tkví v uspěchaném návratu. Udělat operaci je jedna věc, ale mnohem důležitější je následná rehabilitace.

Hlavními stabilizátory kolene jsou totiž svaly. „Vazy a menisky ho drží při záběru setinu sekundy, a potom všechnu zátěž přebírají právě ony. Aby se koleno chytilo, tak se musí svaly naposilovat. Právě to je příčina většiny recidiv zranění,“ popisuje Holibka.

Sportovci mají zkrátka slabý sval, který se při zátěži brzy unaví a vše pak leží na vazech.

Při náročnosti současné NHL to není složité. Hertl na začátku léta nosil ortézu, aby mu zesílily vazy, poté poctivě trénoval, ale je zřejmé, že potřeboval víc času.

Tomáš Hertl (vlevo) se raduje spolu s  Loganem Couturem z postupu San Jose do...

„Tak to ve vrcholovém sportu bývá,“ vypráví doktor, u něhož se léčí profesionálové. „Lékaři a rehabilitační pracovníci řeknou, že hráč musí ještě vydržet, protože to ještě není ono, ale manažeři už tlačí, aby nastoupil, protože ho platí. S tím bojuju každý den.“

Dalším velkým nepřítelem při opakovaných zraněních bývá psychika. Holibka sice vidí jako pozitivum, že se Hertlovo mladé tělo dokáže daleko lépe zregenerovat, než kdyby mu bylo 35 let a měl koleno sportem opotřebované, ale...

Náhradní díly z mrtvol

Jaký typ zranění kolena je nejhorší? Všechny vazy se dají nahradit. Používají se například kloubní štěpy z vlastního těla nebo z mrtvol. "Přední i postranní vazy nahradíte zcela jednoduše. Meniskus v koleni samozřejmě chybí, ale nejhorší jsou vnitrokloubní zlomeniny. A ty bývají nejčastější také u hokejistů," říká Holibka.

„Když má hráč potřetí za sebou poraněné to samé koleno, tak si dává velký pozor a nejde do osobních soubojů tak razantně. Ve sportu je přitom základ, že svému tělu musíte věřit na sto procent, jinak nemá cenu chodit na led a většinou si přivodíte nové zranění.“

Věčný usměváček Hertl se pochopitelně necítí dvakrát šťastný. Vždyť hrál nejlepší hokej v životě, nechyběl na ledě při všech zásadních momentech a trenér Peter DeBoer ho začal posílat dokonce i na oslabení. „Hrál skvěle, byl jedním z našich nejlepších hráčů,“ pravil.

Místo toho je před ním další úmorná rehabilitace, byť mu tentokrát při operaci jen odstraňovali kousky uštípnutého menisku.

Uspěchat další návrat, to by se nevyplatilo. Takže původní předpovědi, že by se měl vrátit během pár týdnů, můžou vzít zasvé. „Jde o odhady, to všechno ukáže až čas,“ říká Hertlův agent Robert Spálenka.Grafton Recruitment Praha
VÝROBA FILTRŮ - ZLÍN/VELIKOVÁ

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze