Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pomsta za Jágra. Ta bitka nás nakopla, pochvalovala si slavná 68

David s Goliášem. O hlavu menší Jordin Tootoo (vlevo) se nebojácně pustil do Roberta Bortuzziho. A při pomstě za Jágra uspěl | foto: AP

30 2014
Je to už měsíc stará záležitost, ale v New Jersey hokejisté nezapomněli. Pittsburský dlouhán Roberto Bortuzzo i po takhle dlouhé době doplatil na svůj troufalý faul na Jaromíra Jágra. V dalším vzájemném souboji přišla tuplovaná pomsta.

Vyprodaná Prudential Center bouřila, když se o hlavu menší Jordin Tootoo nebojácně pustil do Bortuzza, který po pár vteřinách skončil na zádech a krvavým šrámem.

„Byl hvězdou číslo 1 tohodle zápasu, to je jasné,“ chválil ho po utkání Jaromír Jágr, ačkoli oficiálně toto ocenění dostal on. Duel se mu povedl, dal vítězný gól, ale pravda: bez Tootooa by k tomu možná opravdu nedošlo.

Jersey totiž v utkání opět prohrávalo a příliš se mu nedařilo. Málokdo věřil, že se proti silnému protivníkovi zmůže na obrat. „Až Jordin všechno změnil, o tom není pochyb. Každý věděl, že to přijde, ale nebyla náhoda, že nás nakopl právě tenhle moment. Bylo to perfektně načasované a my toho využili,“ vykládal spokojený Jágr.

Nebyl jediný, kdo Tootooa velebil, přesně takovou vzpruhu totiž soužící se Devils hrozně potřebovali. Třeba to může být klíčový moment, který tým nakonec dovede do play-off. I když jeho brány jsou momentálně dost daleko.

Tootoo svým počinem všem ostatním vzkázal: na naše hvězdy nám nesahejte. Bortuzzův zákrok na Jágra zůstal v posledním vzájemném zápase 2. prosince nepotrestaný (Jágr po něm odstoupil) a bylo jasné, že k pomstě dojde tentokrát. A ačkoli na ni byl vytáhlý bek připravený, stejně dopadl špatně.

„Zápas se pro nás nevyvíjel dobře a člověk nemůže jezdit kolem a čekat na zázrak. Rozhodčí podle mě tušili, že to přijde. Já jen čekal na vhodnou příležitost. Nechtěl jsem ho hned jen tak bezmyšlenkovitě sejmout,“ popisoval Tootoo a dodal: „Tohle je součást mojí práce - nakopnout tým, dát mu energii a emoce.“

Povedlo se, ačkoli rváč z Jersey před zápasem údajně nešel za trenéry pro svolení, jestli může do bitky s Bortuzzem jít. Generální manažer Lou Lamoriello však jeho výstup po duelu ocenil. „Není pochyb, že nás nastartoval k vítězství. Lidé nemají krátkou paměť, podle mě to byl klíčový faktor zápasu.“

V kabině Devils byla po zápase zkrátka po dlouhé době hodně dobrá atmosféra. „Dokázali jsme, že jsme tým. Teď musíme ukázat, že takoví umíme být pořád. Že umíme držet pohromadě,“ řekl Jágr.

To se ukáže na Silvestra, kdy Jersey hraje od půl osmé večer v Detroitu. Jágr je optimista. „Nechci létat v oblacích, ale dokázali jsme, že můžeme hrát s kýmkoli.“Najdete na iDNES.czmobilní verze