Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Voráček může být jako Jágr a říká: Zahrát si na MS v Praze je vrchol

11 2015
Hokejistovi Jakubu Voráčkovi se poslední dobou sice nedaří jako donedávna, přesto se pořád drží na špici bodování NHL. Ten kluk z Kladna může jít ve stopách Jaromíra Jágra a stát se teprve druhým Čechem, který získá Art Ross Trophy. A také může být největší hvězdou Česka na mistrovství světa v Praze.

„Získat Art Ross Trophy by samozřejmě bylo super, ale ta trofej je ještě daleko a já se na ni vůbec nesoustředím. Už kvůli tomu, že jsou kolem mě opravdu šikovní hráči, kteří pravidelně bodujou už deset let. Pro mě důležité, abychom s Philadelphií udělali play-off. A to ostatní je podřadné. Když to přijde, tak to přijde. Když ne, tak ne.

Není paradox, že se vám osobně přestalo dařit ve chvíli, kdy Philadelphia začala šlapat?
Je to dané tím, že po Vánocích hrajou všichni zodpovědněji a už jsou běžné výsledky jako 2:1 nebo 1:0. Nepadá tolik gólů, obrana je těsnější. Pro mě je nade vše, že jsme měli sérii vítězství, v níž jsme během šesti zápasů nasbírali jedenáct bodů. O svoje body se nestarám, ty přijdou, když budeme vyhrávat.

Art Ross Trophy

Art Ross Trophy získá nejproduktivnější hráč základní části NHL. Jediným Čechem, který to v historii dokázal, byl Jaromír Jágr. Poprvé ve zkrácené sezoně 1994/95 a pak čtyřikrát za sebou v sezonách 1997/98 až 2000/01. Jakub Voráček bodování NHL dlouho vládl, poslední dobou ale jeho produktivita klesla. Přesto je třetí a jen kvůli tomu, že dal méně gólů než první Tyler Seguin a druhý Patrick Kane - jinak mají všichni shodně 59 bodů.
Rekordmanem v počtu získaných Art Ross trofejí je Wayne Gretzky (10), druhý je Mario Lemieux a Gordie Howe (oba 6), o třetí místo se dělí Jágr s Philem Espositem (5).

Čím to, že najednou šlapete jako tým?
Daří se nám už tak posledních deset zápasů, ale bodově se to ukázalo až v těch šesti. Ještě je před náma dlouhá cesta. Musíme doufat, že z posledních osmadvaceti zápasů dvacetkrát vyhrajeme.

Je to reálné?
Jednoduché to nebude, protože máme před sebou soupeře, kteří o se poslední postupové místo do play-off také perou. Musíme se soustředit hlavně sami na sebe, protože ostatní zápasy neovlivníme. Snad to dopadne dobře.

A když ne, tak budete patřit mezi největší hvězdy na MS v Praze.
Myslím, že by se to nemělo rozdělovat na hvězdy a nehvězdy. Každý si vzpomene na rok 2010, kdy jsme vyhráli v Německu. Samozřejmě jsme tam měli hráče, kteří vynikali, ale hlavně jsme hráli výborně jako tým. Není to o tom, že bych tam přijel a každý by se o mně bavil jako o hvězdě. Je to o tom, aby se udělala dobrá parta. A s tím podle mě nikdy nebyl problém. Hlavně ať se udělá placka.

Láká vás účast na šampionátu?
No stoprocentně. Myslím, že by to byl jeden z vrcholů kariéry zahrát si na domácím mistrovství světa. Samozřejmě, že priorita je udělat play-off a zaútočit na Stanley Cup. Vždycky jsem ale říkal, že když budu zdravý a povolaný, tak s tím nemám problém. Zvlášť doma.Najdete na iDNES.czmobilní verze