Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nečekaná nabídka Chicaga pro „nechtěného“ Čecha vlastně nepřekvapila

Jan Hejda v utkání proti Chicagu, za které bude možná v nadcházející sezoně hrát. | foto: Profimedia.cz

15 2015
Statisticky má za sebou nejhorší sezonu od roku 2007, přesto je před ním vidina angažmá, o kterém řada hokejistů jen sní. Hokejový obránce Jan Hejda dostal nabídku od obhájců Stanley Cupu z Chicaga a byť jde pouze o zkoušku, pravděpodobnost, že na ní uspěje, není zanedbatelná.

Hejda patří k sedmičce českých hokejistů, kteří celé léto marně čekali na práci v NHL. Po nepovedené sezoně v Coloradu se zdálo, že už není pro mnoho týmů atraktivním zbožím, jenže tak úplná pravda to nebyla.

Slávistický odchovanec měl na stole řadu nabídek, vesměs na zkoušku, když však přišla ta z Chicaga, neváhal. V závěru kariéry by si ještě rád zahrál play-off a dosáhl na úspěch. Zkrátka by si to rád vyzkoušel ve skvěle fungujícím klubu.

Kvůli tomu je ochotný přistoupit i na nižší plat, než na který byl z posledních let zvyklý: Blackhawks mu mohou nabídnout jen 900 tisíc dolarů za rok, víc jim platový strop nedovoluje.

Takovou částku podle informací ze zámoří nebyl ochotný akceptovat Michal Rozsíval, momentálně stále zraněný obránce, který s Chicagem delší dobu jednal o prodloužení kontraktu. Hejda je alternativou: sedmým bekem, který by na ledě neodehrál tolik minut, ale na kterého by bylo spolehnutí.

Prvních šest obranných míst téměř jistě obsadí Duncan Keith, Brent Seabrook, Niklas Hjalmarsson, Trevor Daley, David Rundblad a Trevor van Riemsdyk. Když máte na pozici sedmého beka k dispozici 919 tisíc dolarů, musíte vybírat šikovně.

„Hejda je logická volba,“ píšou zámořští novináři na svých blozích. „Chicago potřebuje někoho, kdo pomůže stabilizovat třetí obrannou dvojici, když to nepůjde mladým. Potřebujou hromotluka, který umí hrát chytře, zapadne do systému a bude pozitivním elementem v kabině. Tohle všechno Hejda splňuje.“

Při ohledání všech okolností proto není až tak překvapivé, že Blackhawks sáhli právě po něm. Sedmatřicetiletý veterán vytvoří v obraně konkurenci, trenér se nebude muset spoléhat na mladé a nezkušené hráče a bude pro něj snažší je poslat na farmu do Rockfordu. Bude vytvářet tlak, aby se lepšili.

Pokud Hejdovi angažmá v Chicagu vyjde, bude to další vyvrcholení jeho kariéry, ve které mu řada skeptiků nedávala příliš šancí na výraznější úspěch.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze