Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaškinova role slábne. Jiní hrají líp, připustil český útočník

Dmitrij Jaškin (23) ze St. Louis ujíždí Remimu Eliemu z Dallasu. | foto: AP

13 2016
I když Dmitrije Jaškina neprovázela do NHL pověst hvězdy, v minulé sezoně se zdálo, že by se v silném St. Louis přece jen mohl vyšvihnout mezi elitu. Jenže nový ročník tenhle sen rychle ukončil.

Když se u mantinelu dostal do souboje jeden na jednoho, obvykle to byl on, kdo se vymotal od prken s pukem na holi. Tak dobře hrál hokej v NHL Dmitrij Jaškin. Nabral svalovou hmotu, zařadil se k nejsilnějším útočníkům St. Louis a postupně rostl v oporu mocného mužstva Západní konference. Jenže to bylo před rokem.

V této sezoně, kdy měl na slibný poslední ročník navázat a postupně posilovat svou roli v týmu Blues, se žádné velké jásání nekoná. Místo aby se ve 22 letech pomalu stával oporou St. Louis, paběrkuje Jaškin na hraně třetí a čtvrté formace a obvykle odehraje sotva deset minut za zápas.

„Přitom jsem v říjnu začal dobře, ale v průběhu sezony mi to přestalo šlapat. Nevím, co se změnilo. Tak to někdy bývá a já se přes to musím nějak přehoupnout,“ vypráví bezradný Jaškin pro MF DNES.

Dmitrij Jaškin (vpravo) ze St. Louis v souboji s  Jonasem Brodinem z Minnesoty.
Dmitrij Jaškin v gólové euforii, o kterou se podělil s nadšenými fanoušky.

Ročník 2014–2015, v němž ještě střídal farmu s prvním týmem, zakončil s 13 trefami v 54 startech. Zato ve 41 zápasech této sezony dal jen dva góly a na sedm dalších nahrál. V bodování týmu je dvanáctý, produktivní nebyl ani na podzim, kdy míval kvůli zranění týmových tahounů víc času na ledě. A tak o něj postupně přišel.

„Jiní kluci hrají líp,“ připustil. „Trenér je pak nasazuje víc. Já musím makat dál, jedině tak se ta karta otočí. Moje úloha je pořád stejná. Je jedno, ve které lajně hraju, musím se tlačit před bránu, makat u mantinelů a mít kladnou bilanci v plus/minus hodnocení (za účast na ledě při vstřelených versus obdržených gólech),“ řekl Jaškin.

Příběh slávistického odchovance s ruskými kořeny vykresluje i širší obrázek toho, jak na tom je české mládí v NHL.

S výjimkou detroitského gólmana Petra Mrázka a bostonského útočníka Davida Pastrňáka v posledních letech k výraznému průlomu nedošlo. A útlum nastal i u Tomáše Hertla, jenž měl našlápnuto mezi hvězdy San Jose, ale po zranění z první sezony na skvostný start nikdy nenavázal.

Výčet mladých útočníků do 24 let, kteří zůstali na hraně sestavy nebo se do NHL zatím neprosadili, je mnohem širší: Radek Faksa, Matěj Stránský, Tomáš Nosek, Martin Frk, Jakub Vrána, Dominik Uher... Pokračovat by se dalo dlouho.

Recept je jediný. A má ho i sám Jaškin. „Pořád se dá zlepšovat,“ řekl. „Pracovat na vidění hry, na pohybu, na bruslení... Prostě na všem.“

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze