Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli Kempnému se učím česky, vtipkuje hvězdný bek Chicaga

20 2016
Hokejista Michal Kempný dostává v Chicagu stále dost prostoru, byť se občas nevyhne minelám podobným těm, které předvedl na Světovému poháru v dresu české reprezentace. Patří dokonce mezi čtyři nejvytěžovanější beky Blackhawks. Přesto se pořád musí učit. Nejenom ďábelský styl NHL, ale také angličtinu.

Když dostal hvězdný obránce Chicaga Brent Seabrook od místních novinářů otázku, jak probíhá jeho komunikace s Kempným a jestli mezi nimi náhodou nepanuje jazyková bariéra, s vážnou tváří odvětil: „Začal jsem chodit na lekce do jazykovky. Pracuju na tom.“

Až když následoval pobavený smích žurnalistů, roztáhl koutky úst a vážněji dodal: „Ne, je to dobré. Mluvíme, jak to jen jde. Možná musím mluvit trochu pomaleji, ale jinak komunikace probíhá v pořádku.“

Kempný se navzdory pesimistickým odhadům stále drží v sestavě slavných Blackhawks a je zřejmé, že v něm klub vidí budoucnost. Čert vem, že je to částečně i kvůli tomu, že je pro klub levný a tudíž nezatěžuje platový strop.

Má pevné místo v sestavě...

Bývalý hráč Komety nebo Slavie už v sestavě dokonce přeskočil zkušeného Briana Campbella a na led skáče společně s uznávaným Kanaďanem Seabrookem. V průměru odehraje téměř osmnáct a půl minuty.

Brent Seabrook z Chicaga zvedl nad hlavu Stanley Cup.

Hrát s Brentem Seabrookem je čest. Vždyť jde o trojnásobného vítěze Stanley Cupu.

I to je známka, že s ním má vedení určité záměry a nemíní ho po první chybě vyhnat na farmu. V opačném případě by tam Kempný už nejspíš byl. V posledním utkání proti Philadelphii totiž vyrobil hrubku, která se podoba těm, jimiž se „proslavil“ během Světového poháru.

Jak situace vypadala? Chicago se bránilo tlaku soupeře a nakonec situaci ustálo. To se kotouč dostal na hůl Kempného, jenž měl z rohu hřiště dostatek času a přehledu o dění před sebou, aby vymyslel rozehrávku. Jenže místo toho přišel zkrat a milimetrový námaz na čepel soupeře.

Fotogalerie

Bylo velké štěstí, že tenhle kiks neskončil gólem, protože Francouz Pierre-Edouard Bellemare ve vyložené šanci sám před brankářem selhal. Kempný si musel pořádně oddechnout.

Kdo ví, co mu pak v kabině řekl trenér nebo právě Seabrook, jenž ve zmiňovaném rozhovoru se zámořskými novináři popisoval, jak se snaží na Kempného mluvit i během zápasu na střídačce.

... ale musí dřít, aby ho udržel

„Je to důležité. Člověk si musí promluvit o věcech, které se staly na ledě. Mluvím na něj, on se mi snaží odpovídat. Aspoň se díky tomu dostane víc do angličtiny. Když si něčeho při zápase všimnu, tak mu to hned řeknu, abychom při příštím střídání hráli líp. Určité situace se snažíme rozebírat i u videa.“

Kempný každopádně zatím nastoupil ve všech čtyřech zápasech nové sezony a byť čeká na svůj první bod v NHL, na nedostatek prostoru si nemůže stěžovat. Naopak ze sestavy vytlačil třeba Trevora van Riemsdyka, který zápasy sleduje pouze z tribuny společně s Michalem Rozsívalem.

Podle Seabrooka si už na zámořský styl z větší části stačil zvyknout, i když je jasné, že s obrovskou rychlostí tamního hokeje stále někdy bojuje. Ale to by měl spravit čas, stejně jako angličtinu, v níž je pochopitelně stále tak trochu ztracený.

„Snažím se na něj mluvit pomalu, abychom si dobře rozuměli. Učíme se jeden od druhého, jak hrát a jak na sebe mluvit. Když jsme na ledě, tak na sebe obvykle křikneme „Ty“, „Hej“ nebo „Nahoru“. Prostě používáme takové základní výrazy, takže to není tak špatné. Prostě na tom musíme dál makat a zlepšovat se,“ říká trojnásobný vítěz Stanley Cupu.

Křišťálová Lupa 2016


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze