Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jste snad blázni? Kovaljov kritizuje Subbanovu smlouvu v Montrealu

P.K. Subban je jedním z nejlépe placených hokejistů v NHL. Oprávněně? | foto: Profimedia.cz

29 2014
Tohle že je jedna z největších hvězd hokejové NHL? Bývalý ruský útočník Alexej Kovaljov vyjádřil v zámoří pochyby nad tím, jestli si černošský obránce P. K. Subban zaslouží být nejlépe placeným hráčem v historii Montrealu Canadiens, za který kdysi hrával.

Svět se zbláznil. Tak by se dal ve stručnosti shrnout Kovaljovův názor, s nímž se ztotožňuje i mnoho fanoušků nejen v zámoří.

Subban totiž podle něj není hráčem, který by si zasloužil osmiletou smlouvu na 72 milionů dolarů, jež z něj dělá jednoho z nejlépe placených hráčů současné NHL - 9 milionů ročně ho staví na úroveň Crosbyho, Ovečkina, Getzlafa nebo Girouxe.

Fakta

neproduktivnější beci uplynulé sezony NHL

1. Erik Karlsson 74 bodů/82 zápasů (-15)
průměrný roční plat 6,5 milionu dolarů

2. Duncan Keith 61 bodů/79 zápasů (+22)
průměrný roční plat 5,5 milionu dolarů

3. Shea Weber 56 bodů/79 zápasů (-2)
průměrný roční plat 7,8 milionu dolarů

4. Victor Hedman 55 bodů/75 zápasů (+5)
průměrný roční plat 4 miliony dolarů

5. P.K. Subban 53 bodů/82 zápasů (-4)
průměrný roční plat 9 milionů dolarů

Je Subban opravdu takovou hvězdou a má pro mužstvo tak zásadní přínos? O tom Kovaljov silně pochybuje.

"Té smlouvě nerozumím. Neříkám, že to není dobrý hokejista, ale na druhé straně ani žádný zázrak. Ano, zařídí vám pět gólů, ale zároveň bude u pěti inkasovaných, takže ve výsledku jste na nule," říká někdejší hvězda Montrealu.

"Chápu, že je to ofenzivní bek, ale podle mě příliš často riskuje. Hraje, jako když jsme byli malí kluci a rozdávali jsme si to na plácku. Nedělá správná rozhodnutí, chybí mu taktická vyspělost, hraje naivně."

Kovaljovova kritika ovšem nesměřuje pouze k Subbanovi, ale také k americkému způsobu odměňování hráčů. Podle něj manažeři v NHL často rozdávají peníze pouze na základě čísel a vítězství v různých anketách.

V tomto ohledu je Subban úspěšný: před rokem získal James Norris Trophy pro nejlepšího obránce NHL a jeho cena šla pochopitelně nahoru. Hlavním důvodem, proč na ni dosáhl, byla čísla: ve zkrácené sezoně získal ve 42 zápasech 38 kanadských bodů (11+27).

V té uplynulé nasbíral v 82 duelech 53 bodů (10+43), zároveň však v hodnocení plus/minus za účast na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech skončil na záporné číslici 4.

"Vyhrajete cenu a hned dostanete velké peníze. Jenže kdo se dívá na jeho způsob hry a skutečný přínos pro mužstvo?" ptá se Kovaljov.Najdete na iDNES.czmobilní verze