Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL v Las Vegas je nejlepší volba. Tohle rozhodně nebude propadák

Hokejová aréna v Las Vegas | foto: iDNES.cz

29 2016
Hokejová NHL se od příštího roku bude hrát v hazardní zóně. Vítej, Las Vegas! Ryzím fanouškům ledového sportu (hlavně těm kanadským) tahle zpráva příliš nevoní, ale jde o promyšlený tah, který ligu posune zase o kus výš. Tak jako už mnohokrát pod vedením Garyho Bettmana.

Šéf soutěže sice u prostých fandů není příliš oblíbený, nelze mu však upřít talent na úspěch. Řada jiných by na jeho místě upřednostňovala tradiční Quebec, jenž o NHL stojí už řadu let, případně Seattle, který by se pro hokej hodil daleko víc než Vegas.

Copak nestačil propadák s Arizonou, dalším pouštním týmem, který by bez dotací kvůli nezájmu fanoušků už dávno neexistoval?

Kdepak, Las Vegas je úplně jiná kapitola. Důvod je jednoduchý: jsou tu prostě obrovské možnosti. Stačí pohled na fakta:

- město má dva miliony stálých obyvatel, další miliony lidí ho celoročně navštěvují. A zajít ve Vegas na hokej, to je přece lákadlo, byť je zde spoustu jiných příležitostí, jak zabít volný čas.

- Las Vegas dosud nemá žádný sportovní klub v nejlepších profesionálních soutěžích.

- projekt nestojí na vodě, ale na podpoře finančně silných majitelů, pro které nebyl problém zaplatit NHL vstupní poplatek v astronomické výši 500 milionů dolarů, což svědčí o atraktivnosti investice. (I tohle je Bettmanův majstrštyk, nemyslíte?)

- o hokej je ve městě obrovský zájem, a přestože se tu první zápas bude hrát až v říjnu 2017, dosud oficiálně neexistující klub prodal už přes 13 tisíc permanentek.

- v Las Vegas už stojí zbrusu nový stadion pro 17 a půl tisíc diváků, který si můžete prohlédnout v přiložené videoreportáži přímo z místa.

„Jsem stoprocentně rád, že uspělo Las Vegas. Je to dost kvalitní město a věřím tomu, že kdo tam bude hrát, bude moct říct, že to byla dobrá volba,“ říká například i Jaromír Jágr.

Kdo ví, třeba si za místní Black Knights, což je jeden z uvažovaných názvů, jednou zahraje i on. O jeho hokejové dlouhověkosti netřeba dlouho polemizovat a kdo byl v Las Vegas, tak ví, že nejdůležitější je špičkový marketing.

Do něho jednoznačně zapadá angažování několika skutečných hvězd, které potáhnou. Hrát v Las Vegas bude prostě atraktivní záležitost. „Myslím, že pro hráče to bude zajímavé a otevře se tu minimálně dvacet pracovních míst. Všichni víme, jak je dnes v NHL těžké podepsat kontrakt, takže se nebojím, jak ten tým bude vypadat,“ dodává Jágr.

Ještě pořád pochybujete o tom, proč nedostal přednost hokejovější Quebec? Pak je tu ještě jeden důvod: slabý kanadský dolar, který poslední dobou čím dál víc zaostává za tím americkým a kvůli kterému mohou mít určité problémy i někteří stávající členové NHL z Kanady. Třeba Calgary, Edmonton nebo Winnipeg, tedy daleko méně ekonomicky silné destinace než Vegas.

„Hokej ve Vegas je skvělý nápad, který bude mít vliv i na turismus. Je to další důvod, proč sem přijet. Jo, tohle je velká příležitost, jak tu hokej udržet. Snad si klub povede dobře,“ říká ve videoreportáži jeden z obyvatel města.

A novinář Chris Stevenson z Ottawy uznale dodává: „Bude to zajímavý experiment. Podpora a kampaň, kterou měli, svědčí o tom, že je tam o hokej opravdový zájem.“

Radost z projektu mají i hráči z ostatních celků. Svědčí o tom slova českého útočníka Andreje Nestrašila: „Pro nás jedině dobře, že se podíváme někam jinam a budeme se moct jít před zápasem podívat na koncert. Já se na to těším.“

A s úsměvnou nadsázkou přidává: „I když kluci v NHL říkají, že Las Vegas vyhraje všechny domácí zápasy, protože pobyt ve městě hazardu nebude dělat dobrotu.“Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze