Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL chce víc gólů. Zmenší brankářskou výstroj a možná zvětší branky

Hokej bez gólů je nuda. NHL se snaží svůj produkt zatraktivnit, a proto vymýšlí novinky. | foto: AP

12 2015
Už v příští sezoně se mohou hokejoví fanoušci těšit na atraktivnější NHL. Ta totiž není spokojená se současným vývojem týkajícím se klesajícího počtu vstřelených gólů. Vedení soutěže společně s jednotlivými kluby proto chystá velké změny.

Letos NHL zaujala prodloužením hraném tři na tři, díky kterému je v nastaveném čase k vidění hodně atraktivní hokej, při němž se útoky valí ze strany na stranu. A také padají rozhodující góly: v přidané pětiminutovce skončilo 70 procent všech zápasů, jen 30 procent došlo do samostatných nájezdů.

Jen pro porovnání: v předchozím ročníku se v prodloužení hraném čtyři na čtyři rozhodlo jen necelých 45 procent duelů. A možná i tento úspěch povzbudil všechny vlivné v zámoří k dalším inovativním krokům, které mají zatraktivnit hokej.

„Chceme víc gólů!“ To je teď hlavní heslo NHL. V dosavadním průběhu tohoto ročníku totiž průměrně padlo pouze 5,32 gólu na zápas, což se už kriticky blíží k historickému minimu ze sezony 2003/2004 - tehdy to bylo 5,14. O klesajícím trendu svědčí fakt, že minulý rok viděli fanoušci průměrně 5,46 branky na utkání.

Je to zajímavý vývoj, když vezmeme v potaz, že se NHL už roky snaží. Kromě zmiňovaných změn v prodloužení v minulosti zpřísnila posuzování některých zákroků, které omezovaly kreativní hráče a střelce. Jenže jak vidno, ani to nestačí, neustále je potřeba vymýšlet novinky.

Tou hlavní by mělo být zmenšení brankářské výstroje. Na gólmanské vybavení se v minulosti už také sahalo, teď přijde s největší pravděpodobností další řez. Týkat by se měl především chráničů v oblasti ramen a betonů.

Viceprezident hokejových operací NHL Colin Campbell dokonce nevyloučil možnost zvětšování branek. „Pokud se na tom manažeři jednotlivých týmů dohodnou, nevidím v tom problém. Upřímně jde ale až o poslední možnost, tou primární je úprava gólmanské výstroje,“ pravil.

Zástupci všech klubů se dohodli na společné schůzce, která by se měla konat v březnu. Na ni by mělo také padnout definitivní rozhodnutí. Do té doby mohou všichni přijít s dalšími návrhy. „Ty se mohou týkat klidně způsobu hry a podobně,“ poznamenal generální manažer Floridy Dale Tallon.

Téměř jisté je, že změny začnou platit už od následující sezony, takže se fanoušci mají na co těšit. „Hokej by měla být zábava a musíme dělat všechno pro to, abychom tohle kritérium naplňovali,“ je přesvědčený Tallonův kolega z Dallasu Jim Nill.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze