Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hossa, slovenský Jágr, procitl. Věku a trendům NHL navzdory

Marián Hossa z Chicaga právě vstřelil rozhodující gól v utkání s Calgary. | foto: Reuters

22 2016
Češi mají Jaromíra Jágra, Slováci zase Mariána Hossu. Vyhlášený snajpr v necelých 38 letech ožil a sbírá téměř bod na zápas. Mezi střelci patří k elitě. Stoupá historickými tabulkami. Věku a trendům NHL navzdory.

„Jen pokračuje v tom, co předvádí už dlouhé roky - střílí důležité góly. Jeho návrat je úžasný,“ pravil Joel Quenneville, trenér Chicaga.

Po minulé sezoně Hossu přitom všichni odepisovali, ale on se vrátil ve velkém stylu a rozhoduje zápasy.

Letos to zvládl už třikrát, celkově během kariéry zlomil 81 duelů, což je mimořádné číslo. Pravda, téhle tabulce vládne Jágr, jenž vstřelil neskutečných 133 vítězných branek, přesto je Hossův počin výjimečný.

Jen pro zajímavost: poslední trefou na ledě Vancouveru přeskočil Patrika Eliáše, jehož odsunul na 27. pozici.

Hossa na ledě udivuje lehkostí, s jakou se prosazoval v nejlepších letech své kariéry, kdy dokázal nasázet 45 gólů nebo nasbírat 100 bodů za sezonu.

Kdo by to řekl, když se v uplynulém ročníku trápil a vypadalo to, že se jeho kariéra chýlí ke konci. Teď je jako vyměněný. Za svou dlouhověkost a odolnost vděčí především schopnosti přizpůsobit se.

„Ovšem největší devízou jsou vyrovnané výkony. Nemůžete koukat na čísla, vždyť už má dávno jiné úkoly než střílení gólů,“ upozorňuje Quenneville.

Hossa, rozený střelec, se nerozpakoval vzdát slávy a přizpůsobil se potřebám týmu. I po devatenácti letech v NHL je pořád vděčný, že v ní může hrát a stal se z něj především poctivý defenzivní hráč.

„Hlavně mám štěstí, že můžu už osmým rokem hrát v takovém týmu, jako je Chicago,“ říká muž, jenž patří mezi několik nezdolných veteránů, kteří vzdorují času.

I on se posouvá v historických tabulkách, byť nedosahuje tak vysoko jako Jágr. Přesto ta čísla nejsou zanedbatelná: nastřílel 510 gólů, což před ním ve staleté historii NHL dokázalo jen 39 borců. Nedávno překonal hranici 1 100 bodů a chybí mu čtyři asistence, aby měl 600 nahrávek.

I to hovoří o ohromné vyrovnanosti jeho výkonů, díky nimž je i na sklonku kariéry suverénně nejproduktivnějším Slovákem v NHL: letos v 19 duelech nastřílel 11 gólů a celkem nasbíral 17 bodů.

Ne, tahle mise ještě zdaleka nekončí. Hossa má neskutečnou formu a zřejmě popatnácté v kariéře překoná hranici 20 gólů, která z řadových hokejistů dělá nadstandardní. Další mety mohou následovat. A nejen osobní, vždyť s Chicagem může klidně pomýšlet na čtvrtý Stanley Cup...Najdete na iDNES.czmobilní verze