Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Havlátova poslední šance v NHL. Devils věří v restart vedle Eliáše a Jágra

2 2014
Dřív se o něm mluvilo jako o obrovském talentu, který to může dotáhnout hodně daleko. Poslední sezony však na sebe hokejový útočník Martin Havlát upozorňoval spíš měsíci strávenými na marodce a uvadajícími výkony na ledě.

Když ho po letošní sezoně San Jose dobrovolně vyplatilo ze zbytku smlouvy, reálně hrozilo, že se v NHL už neuchytí.

Začalo horečné shánění angažmá, o kterém všichni dopředu moc dobře věděli, že bude s největší pravděpodobností poslední šancí, jak přesvědčit o svých kvalitách. 33 letý Havlát se nakonec poměrně rychle dohodl s New Jersey, ovšem pouze na rok a s platem musel jít výrazně dolů.

V San Jose měl brát v nadcházejícím ročníku 6 milionů dolarů, místo toho se bude muset spokojit jen s 1,5 od Devils.

I s takovými podmínkami však souhlasil. Nejen kvůli tomu, že si nemůže vybírat, ale především proto, že se v jednom týmu sejde se svým nejlepším kamarádem Patrikem Eliášem. Ten ostatně po podpisu smlouvy okamžitě napsal na Twitter: "Dobrý. Doufám, že Marty může být zase tím hráčem, kterým býval. Věřím, že mu k tomu můžu pomoct."

Fotogalerie

Kromě Eliáše potká Havlát v Devils také Jaromíra Jágra a Marka Židlického. A generální manažer klubu Lou Lamoriello nezastírá, že právě přítomnost Čechů v kádru sehrála v jeho příchodu podstatnou roli.

"Marty je nadšený, že k nám může přijít. A já vím, že umí zahrát výborně," prohlásil. "Chce lidem dokázat, že se v něm mýlili. Chce dokázat, že je pořád schopný hrát na vysoké úrovni. My mu tu příležitost dáme a uvidíme."

Do Havlátovy obhajoby se pochopitelně pustil i jeho agent Allan Walsh. "Ano, Marty dostával v San Jose dost prostoru, byl na ledě 15 až 20 minut a chodil ve druhé formaci i na přesilovky. Jenže ta první byla na ledě minutu a tři čtvrtě a na něj zbylo 15 vteřin. To je pak těžké se prosadit."

V New Jersey sází hlavně na to, že pookřeje vedle Eliáše, se kterým si na ledě vždy rozuměl a se kterým tráví čas i mimo něj.

Havlát a Eliáš jsou spolu často vidět na na fotbalových zápasech v Anglii nebo na Lize mistrů. Jsou to také tenisoví fanoušci, kteří společně vyráží třeba na US Open.

Oba jsou navíc momentálně otcové malých dětí a jejich manželky si také rozumí. To je dost důvodů k tomu, aby se Havlát dostal do psychické pohody, která by se měla přenést i na led.

"Vždycky jim to spolu fungovalo. Hráli spolu během předminulé výluky za Znojmo, na Světovém poháru nebo na mistrovství světa. Určitě to půjde i v New Jersey," věří Walsh.Najdete na iDNES.czmobilní verze